Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gribi kolay atlatmanın yolları
Gribi kolay atlatmanın yolları
Grip mevsimi başladı. Ancak hastalıktan korunmak kadar yakalandıktan sonra en hızlı şekilde iyileşmek de büyük önem taşıyor…
Yaşam 12 Eylül 2017 - 13:26

Grip mevsimi başladı. Ancak hastalıktan korunmak kadar yakalandıktan sonra en hızlı şekilde iyileşmek de büyük önem taşıyor…

Tedavinizi aksatmayın

Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar, vücut direncini arttırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

2

Dinlenin

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka istirahat etmelidir. İstirahat edilmezse tedavi süreci uzar ve hastalığın yan etki riskleri artar.

3

Gripten korunmak için el temizliği çok önemli. Kirli ellerle ağız veya burnunuza temas etmeyin, el temizliğinize özen gösterin. Bulunduğunuz ortamın ısısının çok yüksek olmaması ve vakit geçirilen ortamın havalandırılması gerekiyor. Mikroplara karşı vücudun savunma sistemini güçlendirmek için de dengeli beslenip, düzenli egzersiz yapılması şart.

1

Bol sıvı tüketin

Bol bol su için. Özellikle karışık bitki çayları (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) da tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

5

İyi beslenin

C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.

Son güncelleme: 14:33 - 12.11.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.