Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güçlü bir stressavar…
Güçlü bir stressavar…
Özellikle büyük şehirlerdeki stresli yaşam, psikolojiyi olumsuz yönde etkilerken beslenme sorunlarına da yol açabiliyor.
Yaşam 20 Ağustos 2016 - 01:44

Özellikle büyük şehirlerdeki stresli yaşam, psikolojiyi olumsuz yönde etkilerken beslenme sorunlarına da yol açabiliyor. Ayrıca bu stres, mide ve sindirim sisteminde sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Bu etkilerden korunmak için probiyotik kullanımı giderek daha fazla önem kazanıyor…

9

Bağırsak florasına dikkat!

Yaşamı stresli olan kişilerin beslenme alışkanlıklarının hızla değiştiğine dikkat çeken Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, kişilerin böyle zamanlarda fast food yemeğe yöneldiğini belirterek şunları söyledi: “Stresli durumlarda kişiler, çıtırtılı sesler çıkartan cips, çekirdek gibi kuruyemişler veya ayaküstü yenebilen fast food besinler, şerbetli tatlılar, gofret, şekerleme, kola vb. şeker içeriği yüksek yiyecekler ve içeceklere yöneliyor. Bu besinler, fazla miktarda şeker, yağ, enerji içermesinin yanı sıra çeşitli katkı maddeleri de içermektedir. Beslenmedeki bu değişiklikler, bağırsak florasını bozarak gaz ve şişkinlik şikayetlerine sebep olabilir, ishal veya kabızlık gibi sıkıntılar yaşanabilir.”

8

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Stresle baş etme konusunda öncelikle fast food'dan kaçınmak ve sağlıklı besinleri tercih etmek çok önemli. Bu süreçte probiyotik takviyeler, bağışıklık sistemini güçlendirmede, sindirim sistemini rahatlatmada çok önemli. Son dönemde yapılan klinik çalışmalar gösteriyor ki, bağırsak sisteminin dengesinin korunması yani dost bakteriler olarak adlandırdığımız probiyotikler vücudumuzda önemli bir yer tutuyor. Ancak probiyotik kullanımında seçeceğiniz probiyotiğin çift kaplama teknolojisine sahip olması çok önemli. Çünkü bu bağırsağa ulaşan canlı bakteri sayısının daha fazla olması ve dost bakterilerin gücünü kaybetmeden etki göstermesi anlamına geliyor…

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.