Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güneş gözlüğü aksesuar değildir!
Güneş gözlüğü aksesuar değildir!
Güneş gözlüğünü genellikle şık görünmek ya da kıyafetinizi tamamlamak için aksesuar olarak mı kullanıyorsunuz? Peki rastgele alınan bu gözlüklerin göz sağlığınıza verdiği zararın farkında mısınız? Bu gibi soruların cevabını bulabilmeniz adına güneş gözlüğü ve sağlığa etkileri konusunda uzman görüşü aldık…
Yaşam 12 Eylül 2016 - 02:09

Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, güneş gözlükleri hakkındaki göz ardı edilen gerçekleri anlattı…

Blokaj derecesine dikkat…

Güneş ışınları, insan gözünün algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda UV radyasyonu yayıyor. Bu radyasyonlar küçük dozlarda D vitamini oluşumu sağlıyor. Fakat yüksek dozlardaki UV radyasyonları ciltte yanık ve kansere yol açabildiği gibi gözlere de ciddi anlamda zarar verebiliyor. Bu nedenle güneş gözlüğü satın alırken, gözlüğün yüzde 100 UVA ve UVB blokaj gibi özelliklere sahip olup olmadığına bakılmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan güneş gözlükleri kesinlikle satın alınmamalıdır. Çünkü yüksek doz UV ışığı, gözde basit kızarıklarla başlayan kornea üzerinde damarsal tümör oluşumuna, katarakta, retinada hasara, hatta tümör oluşumuna kadar pek çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Öte yandan güneş gözlüğü yalnızca güneşli havalarda değil, yüksek ışık bulunan ortamlarda da kullanılmalıdır.

cucuklara-oneli

Çocuklar için de önemli

Çocuklarda, özellikle de erken yaşta ortaya çıkan alerjilerin en önemli faktörlerinden biri güneş ışığıdır. Bu sebeple güneş gözlüğü kullanımı çocuklar için de büyük önem taşır. Eğer çocukta güneşe karşı alerji mevcutsa güneş gözlüğünün yanı sıra mutlaka şapka da kullanılmalıdır.