Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güneş keyfine var mısınız?
Güneş keyfine var mısınız?
Yaz demek keyfi demek… Tatilin, denizin, güneşin, dinlenmenin, rengarenk meyvelerin, dondurmanın, sıcak akşamların, bahçe sohbetlerinin, açık havanın tadını çıkarmak demek.
Yaşam 28 Mayıs 2016 - 00:31

Birgan BELEKE

Yaz demek keyfi demek… Tatilin, denizin, güneşin, dinlenmenin, rengarenk meyvelerin, dondurmanın, sıcak akşamların, bahçe sohbetlerinin, açık havanın tadını çıkarmak demek. Bütün bunları yaparken sağlığımızı da unutmamalı, güneşin zararlı etkilerine karşı çocuklar başta olmak üzere kendimizi de koruma altına almalıyız.

Uzun zamandır çıkmayı düşündüğünüz ve hayalini kurduğunuz yaz tatiline kavuşmanıza çok az bir süre kaldı. Zorlu bir eğitim dönemini geride bırakmaya hazırlanan çocuklar, geleceğini şekillendirecek sınavlara girip çıkarken dinlenmeyi hak eden öğrencilerin yanı sıra iş hayatı, günlük koşuşturma yorgunluğunu üstünden atmak üzere tatile çıkmak için gün sayan herkes hayalinde bavulunu toplamaya başladı bile. Fakat hayaller ne kadar güzel olursa olsun bir de parlak yüzünü gösteren güneşe karşı alınması gereken önlemler var. Başta çocuklar olmak üzere hepimiz kendimizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruma altına almak zorundayız…

İlk 18 yıl çok önemli

Hayatımız boyunca maruz kalacağımız UV ışınlarının yüzde 80'ini 18 yaşının altındayken alırız. Bu nedenle çocukluk dönemimiz başta olmak üzere tüm yaşamımız boyunca güneşten korunmak, sağlık açısından geleceğe yapacağımız önemli yatırımlar arasında yer alır. Deniz tatili yapmamıza çok az vakit kaldığından biz de sizleri bilgilendirmek ve birkaç tüyo vermek istedik.

36

11.00-15.00 saatleri arası tehlikeli: Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-15.00 saatlerinde çocuğunuzu dışarıya çıkarmayın. Mutlaka çıkarmanız gerekiyorsa güneş koruyucu sürün. Özellikle yaz aylarında hava bulutlu olsa bile cilt korumasını aksatmayın çünkü bulut UV ışınlarını filtre etmediğinden, saklanmış olan görünmez güneş ışını da cilt hasarına yol açabiliyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için öğle saatlerinde çocuklarınızı plaj, park gibi yerlerde ağaç, tente ya da şemsiye altında oturtun.

35

Pamuklu kıyafetler giydirin: Sıkı dokunmuş pamuklu giysiler çocukları güneşin zararlı etkilerinden korur. Çünkü sentetik ve teri hapseden naylon kıyafetler, terleme ve pişik gibi cilt döküntülerine yol açar.

34

Geniş siperli şapka: Çocuğunuza geniş siperli bir şapka takmayı ihmal etmeyin. Bu tür şapkalar, çocuğunuzun yüzünün yanı sıra başını da güneşten koruyacağı, kulaklarını ve boynunu da koruma altına alacağı için en sağlıklı seçimdir. Örneğin, beyzbol şapkaları kulağı ve boynu korumada yeterli olmaz.

Güneş gözlüğü önemli: Çocuğunuzun gözlerini hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan bir güneş gözlüğü ile güneşten koruyun. Küçük yaşta güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getiren kişiler gelecekte zararlı UV ışınlardan dolayı oluşabilecek kataraktı da engellemiş olur.

Güneş koruyucu ürünü iki saatte bir tekrarlayın: Güneşten koruyucu kremi çocuğunuz dışarı çıkmadan yarım saat önce sürün. Vücudunun her yerine eşit olarak uygulayın, elleri, kulakları, ayakları, dizleri ve enseyi unutmayın. Dışarıdayken iki saat aralıklarla krem sürme işlemini tekrarlayın.

37

Güneş koruma faktörü en az 50 SPF olmalı: Cildi çok ince bir yapıda olmasından dolayı, altı aydan küçük bebeklerde güneş koruma ürünü kullanmak alerjik reaksiyon oluşturabiliyor. Bu yüzden çok mecbur kalmadıkça, bebeklerde güneş koruyucu kullanılması önerilmiyor. Çocuğunuz altı aydan büyükse, açık tenli ya da esmer olmasına bakmaksızın, en az 30+ koruma faktörlü koruyucu kullanın. 30+ SPF olanları daha çok bahar aylarında tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında 50+ SPF olanları kullanın.

Cilt korumasında SPF’nin önemi

31

Güneş kreminizi seçerken, satın alacağınız ürünün en az SPF 30 koruma faktörlü, UVB ve UVA etkili, tere ve suya dayanıklı olmasına dikkat edin.

Cildinizde güneş yanığı oluşumundan sorumlu olan ışınlar her ne kadar UVB olsa da, deri yaşlanmasına neden olan ve bağışıklık sisteminizi baskılayan UVA ışınlarından da korunmanız gerekiyor. Bu nedenle güneş koruyucunuzu seçerken hem UVA hem de UVB ışınlarını filtre eden ürünler tercih etmeniz sağlık açısından çok daha doğru.

– Güneşten yayılan ultraviyole ışınlar cilt kanseri, deri lekeleri, cilt kırışıkları gibi birçok rahatsızlığa sebep olduğundan krem seçimi sanılandan çok daha büyük önem taşır.

33

– Koruma faktörü yeterli bir güneş kremini günde bir defa sürmek cildi korumak için yeterli olmaz. Ürünü iki saatte bir ve her denize girişinizin ardından tekrar uygulamanızda fayda var. Koruyucu kremler sizi sakın yanıltmasın çünkü bu tür ürünler UV etkisini azaltsa da tamamen yok etmez.

– Koruyucu ürün kullanıyorum diyerek daha fazla güneş altında kalmak, bronzluk yerine size sağlık sorunundan başka bir şey sağlamayacaktır.

32

– Güneş koruyucu kremleri satın alırken, üzerindeki son kullanma tarihlerine dikkat etmeyi sakın unutmayın. Son kullanım tarihinden sonra koruyucu kremlerin içeriğinde bulunan aktif maddelerin etkisi ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

Son güncelleme: 00:32 - 28.05.2016