Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güneş lekelerinden kurtulma zamanı
Güneş lekelerinden kurtulma zamanı
Yaz aylarında hızla artan güneş lekelerinin tedavisi için en uygun zaman sonbahardır... Ciltte oluşan renk değişiklikleri farklı lazer teknikleriyle acısız ve deriye hasar vermeden giderilebilir...
Yaşam 2 Ekim 2016 - 02:14

Yaz ayları geride kaldı. Şu sıralar pek çok kişi cilt lekelerinden şikayetçi… Cilt lekeleri denilince akla ilk gelen sorunlardan biri melazma yani güneş lekeleridir… Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, bu sorundan kurtulma yollarını anlattı… “Kloazma” veya “hamilelik maskesi” adıyla da bilinen bu sorun özellikle hafif esmere dönük cilt tiplerinde ve özellikle de kadınlarda görülür. Bu lekeler genellikle güneşe en fazla açık olan alanlarda görülür; sınırları belirgin, simetriktirler. Lekelerin nedeni olan melanin fazlalığı derinin üst (epidermis) veya daha alt (dermis) katmanlarında veya karışık olarak bulunabilir. Yüzün orta bölgesi, yanak ve yüz ovali en çok etkilenen alanlardır.  Yapılan çeşitli araştırmalara göre genetik faktörler, güneş ışığı, yaş, cinsiyet, hormonlar, hamilelik, tiroit fonksiyon bozukluğu, uygun olmayan kozmetiklerin kullanımı ve bazı ilaçlar da (örneğin antidepresanlardan tansiyon ilaçlarına, kan şekerini düzenleyenlerden ağrı kesicilere kadar birçok ilaç) melazma oluşumunda rol oynamaktadır. Bazı hastalarda ayırıcı bir özellik olarak yüzeye yaklaşan damarlar ve hafif bir kızartı da göze çarpabilir.

62

Mutlaka koruyucu kullanın

Melazma aynı anda birçok farklı nedene bağlı olabileceği, farklı görünümlerde ortaya çıkabileceği ve sürekli olarak kendini tekrarlayabileceği için giderilmesi çok kolay olmayabilir. En iyi sonucu alabilmek için farklı yöntemleri bir arada kullanmak gerekebilir. Bu arada sorunu gidermek için kullanılan yöntemlerin bir yandan da derinin kendi kendine korunma mekanizmasını tetikleyebilirler. Bu da melazmayı başa çıkılması kolay olmayan sorunlar arasına sokar. Tüm bunların üzerine çeşitli uygulamalar sonunda ulaşılan “lekesiz” derinin korunabilmesi yıl boyunca güneşten etkin biçimde korunmayı ve güneşten uzak kalmayı gerektirir. Melazma gibi bir sorunu alt etmenin ilk yolu deriye haricen uygulanacak ürünlerdir. Bu ürünleri deri tipine göre belli bir dozda ve kısa süreyle uygulamak ve geniş spektrumlu ürünlerle UV ışınlarına karşı korunarak ilerlemek gerekir. Bu uygulamalardan bir adım sonrası yüzeysel veya orta derinliklere inebilen peeling ürünleriyle melanin fazlalığını ortadan kaldırmaktır. Ancak bu da dikkatle izlenmesi gereken, özellikle koyu renk deri tiplerinde daha titiz bir yaklaşım gerektiren uygulamalardır.

65

Derin lekeler için acısız çözüm

Melanin birikimi derinin alt katmanlarında ise o zaman diğer yöntemlere başvurmak gerekecektir. Düşük akımlı Q-Switch Nd Yag Laser olarak bilinen teknoloji ise daha uzun dalga boyuna sahip ve derideki daha alt katmanlara inebilen bir lazer teknolojisidir. Hızlı ve etkili sonuçlar sağlar, elde edilen iyileşme hali uzun dönemde korunabilir. Oldukça güvenli bir yöntemdir. Lazerle deri tonu eşitleme moduyla kişiye acı vermeden ve hücresel olarak bir yıkıma, zarara uğratmadan melanin birikiminin dağıtılmasını sağlar.

Cildin üst katmanlarında ise…

Peeling uygulamasından sonuç alınamayan hastalarda ise lazer ve ışık kaynaklı uygulamalar tercih edilir. Bu seçeneklerin de dikkatli kullanılması gerekir. Bununla beraber yüksek etkinlikleri nedeniyle kısa sürede etkin sonuçlar verebilen yöntemlerdir.  Bu yöntemlerden biri IPL olarak bilinen Yoğun Atımlı Işık teknolojisidir. Bu teknoloji pigment birikiminin derinin üst katmanında olması halinde iyi sonuç verecektir, ayrıca damarların deri yüzeyine yaklaştığı kızarık bir deri yapısı da IPL yardımıyla dikkatli biçimde tedavi edilebilir.

61

Tekrarlama riskini azaltan yöntem

Fraksiyonel non-ablatif Er-Glass lazer teknolojisi ise tüm deri tiplerindeki melazmanın giderilmesi için önerilen teknolojilerden biridir. Deride herhangi bir açık yara oluşturmayacağı için sonrasında lekenin tekrar ortaya çıkma riskini de azaltmaktadır.

Tedavi için harekete geçin

Görüldüğü gibi melazmanın nedeni olan melanin birikiminin yer aldığı katmana, cilt tipine, sonuç almak için öngörülen süreye, lekenin yaygınlığına ve şiddetine göre seçilecek birçok teknoloji vardır. Ancak bu sistemler genellikle ayrı cihazlarda bulunmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde bu üç teknolojiyi aynı anda çalıştırabilen lazer platformları mevcuttur. Hedeflediğimiz her amaca yönelik uygulamayı bu teknoloji sayesinde yapabiliyoruz. Güneşli günlerin geride kalmaya başladığı bugünlerde lekeleri de geride bırakmak için harekete geçme zamanıdır…

Haftaya:  SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYORSA HİÇ ÜZÜLMEYİN, ARTIK ÇARESİ VAR…