Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güneş yanığına karşı pratik çözümler
Güneş yanığına karşı pratik çözümler
Ciltte kaşıntı, acı, üşüme hissi ve tüm vücutta halsizliğe neden olan güneş yanıkları bazen su toplayarak tedavisi güç bir hal alabiliyor ya da deri kanserine davetiye çıkarıyor…
Yaşam 14 Temmuz 2017 - 03:15

Memorial Şişli Hastanesi Yara Analizi ve Tedavi Merkezi'nden Prof. Dr. Orhan Babuçcu, güneş yanıklarının doğru uygulamalarla tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

shutterstock_76229500

Hızla bronzlaşma isteği

Bronzlaşma söz konusu olduğunda, özellikle açık tenli ve kızıl saç rengine sahip bireyler, güneş yanığına karşı daha hassastır. Çünkü bu bireylerde ‘melanin pigmenti' adı verilen koruyucu pigment daha az bulunur. Bu kişiler güneşten korunmak için fazla özen göstermelidir.

shutterstock_389096428

Birinci derece yanıklarda ne yapılmalı?

Birinci derece yanıklarda deride kızarıklıklar görülür ve su toplaması meydana gelmez. Bu durumda yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:
– Güneş yanığı olan bölgeye nemlendirici pomatlar sürmek.
– Su tüketmek.
– Sıvı içeriği yüksek besinleri tercih etmek.
– Soğuk kompresler yapmak.
– Sık sık ılık duş almak.
– Hafif kıyafetler giyerek derinin yükünü azaltmak.

shutterstock_386724766

Nelere dikkat edilmeli?

Yaz mevsiminde 11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışığına maruz kalmamak ve diğer vakitlerde de deri tipinize uygun faktörde güneş koruyucu krem kullanmak çok önemli. Gün içinde güneş koruyucu kremlerin birkaç kez sürülmesi gerekir. Bunun dışında kıyafet seçimine özen göstermek, alınabilecek önlemler arasındadır.

Etiketler