Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gut nasıl ortaya çıkar?
Gut nasıl ortaya çıkar?
Sodyum ürat kristallerinin eklemlerde birikmesine ve çökmesine bağlı olarak ortaya çıkan gut bir eklem yangısı durumudur. Genellikle fazla protein ve alkol içeren bir yemek sonrası gece ya da sabaha karşı tetiklenir. Erkeklerde daha yaygındır...
Yaşam 9 Eylül 2017 - 01:05

En önemli belirtisi

Gutun ilk ve en önemli belirtisi çok ağrılı, akut başlangıçlı bir eklem krizidir. En sık ayak başparmağında ortaya çıkar. Ayak başparmağı son derece ağrılı, şiş ve kızarıktır. Ataklar; önceleri tek bir eklemde ortaya çıkarken, ilerleyen zamanlarda birden fazla eklemi tutma olasılığı artar. Her ürik asit yükseldiğinde gut atağı ortaya çıkmaz fakat gut hastalığı genellikle ürik asit yüksekliğinden sonra ortaya çıkar.

en-onemli-belirtisi

Kimler risk altında?

Gut özellikle orta yaşlı erkeklerin hastalığıdır. Yaş, cinsiyet ve aile öyküsü değiştirilemez risk faktörleridir. Ürik asit düzeyleri erkeklerde ergenlikten, kadınlarda ise menopozdan sonra yükselmeye başlar. Bu fark testosteron ve östrojen hormonlarının böbrekler üzerindeki ürik asit atılımına yönelik etkilerinin farklı olmasıyla açıklanır.

kimler-risk-altinda

Nasıl tedavi edilir?

Akut gut artritinin kriz tedavisi; romatizmal ilaçlar, kolşisin ve kortizon türü ilaçlarla yapılır. Seçkin ilaç romatizmal ilaçlardan indometazindir. Krizler arası dönemde ve kronik gutta ise ürik asit düşürücü ilaçlar kullanılır.

nasil-tedavi

Sıkı diyet önerileri eski önemini kaybetmiştir. Sakatat türü besinler ve küçük balıklar diyetten çıkarılmalıdır. Alkol ve yüksek pürin içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Etiketler