Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güvenli alışveriş için
Güvenli alışveriş için
Kullanılan kırtasiye malzemelerinin çocukların sağlığına zarar vermemesi çok önemli…
Yaşam 9 Eylül 2017 - 01:33

Bu nedenle aileler, bilmedikleri yerlerden alışveriş yapmak yerine, kırtasiye ürünlerini uzun zamandır tanıdıkları mahalle kırtasiyelerinden ya da tanınan zincir marketlerden temin etme yoluna gitmeliler.

resit-keskin-1

Alışveriş sürecinde de, ürünlere uygulanan testlerden, sahip oldukları lisanslara pek çok noktaya dikkat etmek gerek. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Keskin Color Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Keskin'e danıştık…

Ürün üzerindeki ibarelere dikkat!

Fitalat ve azoboya içermeyen ürünlerin tercih edilmesi, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için üretilen defterlerin arka kısmında, bu maddelerin kullanılmadığına dair bir ibare bulunmasına dikkat edilmeli.

Elinizde boya kalmamalı

Lisanslı ürünler, yurtdışı standartlarında testlere tabi tutularak üretildiğinden sağlık açısından daha güvenilir. Bir kırtasiye ürününün sağlıklı olup olmadığını test etmek için önce ürüne elinizi sürün. Eğer ürün boya bırakıyorsa renklendirici madde içeriyordur. Sağlıklı defterler renk bırakmaz. Ürünü koklamak da bir başka yapabileceğiniz test yöntemi… Ürün kötü kokuyorsa kullanılan malzemede katkı olabilir.

shutterstock_671234905

Lisanslı ürünler, çocukları hem sevdikleri karakterlerle buluşturmak hem de sağlıklarını korumak için tercih edilebilir. Bu noktada lisanslı ürünleri sahtesinden ayırt etmek gerekiyor.

1503674953_toyzz_shop_tegv__disney__1_

Sertifikalı ürünler

Bazı kırtasiye ürünlerinin  sertifikalarının içeriğini hazırlayan ve sağlığa önem veren markalar, ürünleri her aşamada kontrol ediyorlar.
1504609123_gorsel_2

Örneğin EN14362  (azoboya sınırlandırmaları için) ve EN71-3 (toksik ağır metal sınırlandırmaları için), ürünlerin özelliklerine göre yapılan testlerden sadece birkaçı. Sektörde adından başarıyla söz ettiren markalar, satışa sundukları tüm malzemeleri mutlaka kontrol ediyorlar.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.