Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Güzellik ve sağlık bir arada
Güzellik ve sağlık bir arada
Vitaminlerin faydaları saymakla bitmez
Yaşam 5 Şubat 2016 - 03:05

Vitaminlerin faydaları saymakla bitmez. Özellikle kış aylarında, pek çok hastalıkla boğuşurken desteğe ihtiyaç duyan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek anlamında çok büyük etkileri vardır. Fakat bazı besinler, içerdikleri vitaminlerle cilt sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Sağlıklı beslenme, güzel ve uzun bir yaşamın altın anahtarlarından biridir. Bu tür bir beslenme programına uymak, vitamin açısından zengin olan bol bol meyve ve sebze tüketmek anlamına gelir. Cilt sağlığı bakımından da önem taşıyan bu besinler arasında yer alan bazı meyveler, göz kamaştıran bir cilde sahip olmak açısından içeriklerinde yer alan vitaminler sayesinde çok büyük avantaj sağlar.

Foto: Arşiv

Genç kalmak isteyenlerin bol bol tüketmesi gereken kivi, C vitamini açısından çok zengindir. Bağışıklık sistemini de güçlendiren kivi özü içeren kremleri kullanmak ciltte oluşan yaşlanmayı geciktirir.

Foto: Arşiv

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için elma yemek gerekir. Elmanın içeriğindeki A, B1, B2 ve C vitaminleri cildin sıkılaşmasına neden olur. Cildi gençleştirme etkisine de sahip olan E vitamini yönünden zengin olan elma, 20'ye yakın mineral ve meyve asidini barındırdığından mutlaka tüketilmelidir.

Foto: Arşiv

Bir avuç çilek, bedenin kolajen üretimi için gerekli olan antioksidanı içerir. İçeriği, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını da karşıladığından günde üç-dört çilek yemek iki ay içinde ciltte büyük değişimlere yol açar.

Foto: Arşiv

Portakal tüketmek cildi pürüzsüz hale getirir. Besin olarak tüketmenin sağladığı faydaların yanı sıra, portakalın kabuklarını ezerek yüzünüze sürdüğünüzde cildinizi ölü hücrelerden de temizleyebilirsiniz.

Foto: Arşiv - Ahududu

A ve B1 vitamini deposu olan ahududuyu tüketmek cilde enerji katar. İçeriğindeki C vitamini ise cilt dokusunu güçlendirir. Gerilmiş bir cilde sahip olmak isteyenler mutlaka ahududu yemelidir.

Foto: Arşiv

İçindeki potasyum ve antioksidanlar sayesinde muz cildi temiz ve yumuşak tutmak açısından çok etkilidir. Ciltteki problemlerin hızla giderilmesini sağlayan içeriğiyle bu mevye ruh halini dengeleyen kimyasalları da içerir. Stresin cildi ne kadar etkilediği düşünülürse, muz bu açıdan da cilt sağlığı için yararlıdır.

Son güncelleme: 08:23 - 05.02.2016