Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hafızayı güçlendiren besinler
Hafızayı güçlendiren besinler
Özellikle kırmızı soğan hafızayı güçlendiren bileşenler içeriyor
Yaşam 1 Şubat 2016 - 13:22

Hafızayı zihinsel faaliyetlerin yanı sıra besinlerle de güçlendirmek gerekiyor. Diyetisyen Elif Özcan, balık yemenin yanı sıra kuru yemiş gibi gıdalara da hayatımızda yer vermeliyiz diyor. Özcan özellikle kırmızı soğanın hafızayı güçlendirici etkisine dikkat çekiyor.

Diyetisyen Özcan, derin deniz balıklarının, ‘Omega-3’ yönünden daha zengin oldukları için unutkanlığa bire bir olduğunu, özellikle kış aylarında haftada 2-3 kez balık tüketilmesinin çok yararlı olduğunu söyledi. Özcan, şöyle dedi:

“Günlük beslenmemizde her yaş grubunda mutlaka kuru yemişlere yer vermemiz gerekiyor. E vitamini içeriklerinden dolayı unutkanlığa karşı her zaman için fındık, fıstık, ceviz, yer fıstığı ve susam tarzı yağlı yemişleri yaşantımızda bulundurmakta yarar var. ‘Unutkanlık’ dediğimizde, dikkat çekmemiz gereken diğer bir besin ise, yaban mersini. Antioksidan etkisinden dolayı yaşa bağlı, yaşla gelişen hafıza geriliğine karşı ciddi anlamda bire bir savaşır. Hergün bir avuç yaban mersini tüketmek unutkanlığa karşı çok çok iyi gelecektir. Hafızayı güçlendirecektir.”

ÇİKOLATA DA HAFIZA İÇİN BİRE BİR

Kula, ‘kadınların vazgeçilmezi’ olarak nitelendirilen çikolatanın da unutkanlıkla mücadelede yardımcı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti;

“Özellikle bitter çikolata yüzde 50 ve yüzde 70 kakao oranı içeren çikolatalar da yine aynı şekilde hafızayı güçlendiriyor. Onun haricinde elma, kırmızı soğan gibi gıdaların da hafızayı güçlendirdiğini biliyoruz. Ispanak da çiğ tüketildiğinde, bir folik asit kaynağıdır. Folik asit de ciddi anlamda beyin hücrelerimizi ve hafızamızı dolaylı olarak güçlendirir. Bir de vücudun akışı açısından kötü kolesterolü düşüren her türlü gıda, tahıllı ürünler kötü kolesterolü düşüreceğinden onlar da yine hafıza güçlendirmeye yararlı olacaktır. Ispanak çiğ olarak salatalara doğranırsa çok iyi olur.”