Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hamilelere yaz tatili önerileri
Hamilelere yaz tatili önerileri
Hamilelik döneminde tatile gidilip gidilemeyeceği anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biridir. Ancak gebelik dönemi sorunsuz geçen anne adaylarının tatile çıkmasında bir sakınca yoktur. Hatta doğum sonrasında anne adayı yorucu bir süreci geride bıraktığı için tatil iyi bir fırsat olabilir…
Yaşam 15 Haziran 2016 - 00:31

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Figen Taşer Güney, rahat bir yaz dönemi geçirmeleri için hamilelere tavsiyelerde bulundu…

Sıcaklar en çok son aylarındaki gebeleri zorluyor

Hamilelikte oluşan fizyolojik değişiklikler, anne adaylarını çevre koşullarına daha duyarlı hale getirir. Bu dönemde anne adayının vücut ısısı artar. Özellikle hamileliğin ilk aylarındaki anne adaylarının halsizlik şikayeti, terlemeyle oluşan sıvı kaybına bağlı olarak daha belirgin olabilir. Gebeliğin son aylarındaki anne adayları için sıcak yaz ayları daha zorlu geçer. Vücutlarında oluşan değişime ve aldıkları kiloya bağlı olarak solunum sayısında artış, nefes darlığı, efor kapasitesinde azalma ve sıcağa tahammülsüzlük daha sık görülür. Bu durumda, günde 2.5 lt gibi bol su tüketilmesi ve özellikle sıcak öğle saatlerinde dışarıya çıkılmaması önerilir. Bu aylarda günün sıcak saatlerinin klimalı ortamlarda geçirilmesi daha konforlu bir ortam yaratabilir. Sıvı alımındaki yetersizlik tansiyon düşüklüğüne neden olabildiği gibi; kabızlık, idrar yolu sorunları ve bebeğin amniyotik sıvı miktarında azalmaya da yol açabilir.

pamuklu-giy

İnce ve pamuklu giysiler tercih edilmeli

Giysi olarak mutlaka sentetik olmayan kumaşlardan yapılan, ısıyı yansıtan ve açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Gebelikte vücut ısısının yükselmesi ve efor kapasitesinin azalması terlemeyi arttırır. Pamuklu, cilde nefes aldıran kıyafet seçimi, anne adaylarını cilt ve genital mantarlardan koruyacaktır. Ciltte terlemeye bağlı oluşabilecek sorunları ise sık duş alma ve doktor önerisiyle kullanılan kremlerle gidermek mümkün.

Gıda zehirlenmelerine dikkat!

Yaz aylarında dışarıda yenilen gıdalara bağlı olarak gıda zehirlenmeleri daha sık olabilir. Bu nedenle gebelikte daha dikkatli olunmalıdır. İshal, kusma, bulantı gibi şikayetler söz konusu olduğunda mutlaka doktora başvurmalı ve özellikle sıvı açığı oluşmaması için doktorların önerileri doğrultusunda tedavi olunmalıdır.

seyahat

Seyahat etmek sakıncalı mı?

Gebelikte özellikle ilk on haftaya kadar düşük riski yüzde 10 oranı civarındadır. Bu nedenle, gebeliğin ilk haftalarında ve 34'üncü gebelik haftasından sonra uzun, yorucu olabilecek seyahatlere çıkılması önerilmez. Bu süreler dışında, sorunsuz takip edilen bir gebenin seyahatinde genellikle bir sakınca yoktur. Ancak uzun kara yolculuklarında mutlaka sık sık mola verilmelidir. Uzun süre hareketsiz kalınca bacaklarda ödem gelişebilir ve damarlarda pıhtı oluşumu riski artar. Uzun karayolu seyahatlerinde varis çorabı kullanımı riski azaltacaktır. Gebelikte 24'üncü haftadan sonra araba kullanılması önerilmez. Gebelerin uçakla seyahat etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak özellikle gebelik takibini yapan doktordan onay alınması gerekir. 34'üncü gebelik haftasından sonra  bazı havayolu şirketleri gebeleri uçağa kabul etmemektedir.

Havuza ve denize girilebilir mi?

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler ciltten emilir. Bu nedenle havuzda kalış süresi uzun olmamalı ve çıkınca mutlaka duş alınmalıdır. Islak mayoyla durmak genital florada bulunan mantarların enfeksiyona yol açmasına neden olur ve akıntı, kaşıntı görülür. Bu, hamilelerde en sık görülen enfeksiyon çeşididir. Denizde hamile bir kadın yalnız yüzmemelidir. Gebelikte artan magnezyum ihtiyacı bacaklarda kramp oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle özellikle derin suda yalnız yüzmeleri tehlikeli olabilir. Vücuttaki hormonal değişim nedeniyle hamilelerde ışığa duyarlılık da artar, cilt rengi koyulaşır ve yeni benler oluşabilir. Özellikle yüzde çiller artar ve ‘gebelik maskesi' de denen lekeler oluşabilir. Bu nedenle hamileler en az 25 faktörlü koruyucu kremler kullanmalıdır.

Son güncelleme: 11:19 - 17.06.2016