Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hamilelikte kozmetik ürün kullanımına
Hamilelikte kozmetik ürün kullanımına
Anne adaylarının, nemlendiriciden saç boyasına, makyaj malzemelerinden güneş kremine kadar kozmetik ürünleri kullanma konusunda çok dikkatli olması gerekiyor...
Yaşam 19 Ekim 2016 - 03:00

Gebelik, günlük yaşamda pek çok noktaya dikkat edilmesi gereken hassas bir dönem ve bu süreçte anne adayları kozmetik ürün kullanımı konusunda çeşitli endişeler yaşıyor.
buyuk_1

Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Meltem Aksu, gebelik döneminde kozmetik ürün kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Saç boyası ve permadan uzak durulmalı

Gebelik esnasında kullanılan kozmetik ürünlerle ilgili anne adaylarını en çok tedirgin eden konu saç boyalarıdır. Piyasada bulunan ve en sık kullanılan saç boyalarıyla ilgili yapılan araştırmalarda bebek üzerinde kalıcı bir etki saptanmamıştır. Bunun yanı sıra, gebelik döneminde kullanılan saç boyalarının bebekte ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hastalıklarla bağlantılı olabileceğini gösteren araştırma sonuçları bulunmaktadır.
sac-boyasi

Bu nedenle mümkünse saç boyalarının doğum sonrasında kullanılması önerilmektedir. Saç düzelticiler de, içeriklerindeki sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal oluşumlar nedeniyle gebelik boyunca kullanılmamalıdır. Perma gibi yöntemler esnasında kullanılan kimyasal maddeler de saçlı deriden emilip kana karışabildiği için gebelik döneminde yaptırılmamalıdır.

Cilt çatlaklarına karşı doğal ürünler kullanılmalı

Parfüm, deodorant, şampuan, makyaj ürünleri ve diğer cilt bakım ürünlerinin bebek gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığıyla ilgili yeterli sayıda bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Fakat şimdiye dek bu konuda herhangi bir problem rapor edilmemiştir. Nemlendiriciler ve güneş koruyucular gebelik boyunca doktora danışılarak kullanılabilir. Özellikle güneşli havalarda hamileler mutlaka dışarı çıkarken güneş koruyucu kremler kullanmalıdır.
cilt-catlagi-dogal-urun

Yoğun bir ultraviyole ışık kaynağı olan güneşten uzak durmak ve güneşe çıkarken en az 20 faktörlü bir güneş kremi kullanmak lekelenmelerden korunmak için oldukça etkilidir. Lekelenme olan bölgelerin makyajla kapatılmasında bir sakınca yoktur. Gebelik esnasında oluşan karın ve basen bölgesi hatta memelerde görülebilen cilt çatlaklarının oluşmasını azaltmak için kakao, nemlendirici yağlar ve lanolin kremler kullanılabilir.

DİKKAT

Sivilce ilaçları doğumsal anomalilere yol açabilir

Gebelik döneminde vücuttaki birçok sistem üzerinde fizyolojik değişiklikler olur. Bu dönemde değişen hormonların etkisiyle ciltte de bazı farklılıklar gözlemlenir. Bu değişiklikler cilt kuruluğu, karın ve basen bölgesinde çatlaklar, ciltte alerjik reaksiyonlar, yüzde sivilcelenmeler, yağlanma ve tüylenmede artış olarak sıralanabilir. Özellikle yüz bölgesinde görülen sivilceler gebeleri sıkıntıya sokar.
sivilce-ilaclari

Gebelik döneminde sivilce tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta izotretinoin içerikli ‘sivilce ilaçlarının' kullanılmasının sakıncalı olduğunun unutulmamasıdır. İzotretinoin içerikli ilaçların gebelik esnasında kullanımının bebeklerde doğumsal anomalilere neden olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle gebelik döneminde sivilce tedavisi için ilaç kullanması gereken gebelerin mutlaka hekimlerine danışmaları gerekir.

Kaşıntılarınız geçmiyorsa

Gebelik sırasında görülen cilt değişikliklerinden bir diğeri yine başta yüz olmak üzere vücudun her yerinde oluşabilen lekelerdir. Sıklıkla yanaklar, alın, üst dudak, burun ve çenede düzensiz, sınırlı, kahverengi lekelere ‘gebelik maskesi' denir. Bu pigment artışı doğumdan sonra azalır. Palmoplanter eritem olarak adlandırılan avuç içlerinde ve nadiren de ayak tabanlarında kızarıklık ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkan cilt değişikliği de sık sık görülmektedir. Bu cilt probleminin kaynağının gebelikte artan östrojen hormonu olabileceği düşünülmektedir. Bu sorunu gidermek açısından nemlendirici kremler faydalı olur. Nemlendirici kremlere olumlu anlamda cevap vermeyen kaşıntılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gebelikte tüm vücutta veya sadece el ve ayaklarda ortaya çıkan kaşıntı, ‘gebelik kolestazı' olarak adlandırılan ve olumsuz sonuçlara yol açabilen tablonun habercisi olabilir.