Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hangi gıdalar meme kanserini tetikler?
Hangi gıdalar meme kanserini tetikler?
Beslenme ve çevresel toksinlere maruz kalmak, genetik özelliklerden daha çok meme kanseri sıklığını belirliyor gibi görünüyor.
Yaşam 17 Mart 2016 - 01:56

Beslenme ve çevresel toksinlere maruz kalmak, genetik özelliklerden daha çok meme kanseri sıklığını belirliyor gibi görünüyor. Bitkisel besinler kanser gelişimini azaltırken, hayvansal gıdalar ise arttırıyor…

Yağ hücreleri erkekte testosteronu östrojene çevirirken, kadında daha fazla östrojen salgılanmasına neden oluyor. Aşırı östrojen meme, prostat ve kolon kanserine yol açıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, beslenmenin meme kanseri üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Yağdan zengin hayvansal ürünler meme kanserine yol açabilir. Ailede meme kanseri varsa prostat kanseri olma olasılığı yüksektir. Kız çocuklarının sağlıksız beslenmesi, cinsellik hormonlarında aşırı derecede artışa ve meme kanserine yol açabilir. Kanseri önlemek tedavi etmekten çok daha kolaydır. Kanser DNA hasarı veya mutasyonundan sonra 20-40 yıl içinde ortaya çıkar. Bitkisel besinler ise kansere yol açan bu hasarları önler hatta iyileştirirler. Meme ve prostat kanserleri hayatın erken dönemlerindeki, ergenlik öncesi ve sonrası yediklerimizle ilişkilidir. Yüksek oranda yağ içeren bir diyetin vücutta fazla yağ depolanmasına neden olduğu ve bu yağ dokusunun vücutta böbreküstü bezlerde üretilen hormonları daha fazla östrojene çevirdiği bilinmektedir. Yağlar ve yağ dokusu ayrıca birçok kanserojen maddenin vücuda giriş ve depolanması için önemli aracılardır.

Hayvansal gıdalardaki tehlike

HAYVANSAL ürünlerde doymuş yağ, hayvansal hormon ve hormon tetikleyici madde miktarı yüksektir ve başta meme kanseri olmak üzere kanser gelişimi için risk içerirler. Daha fazla yağ, daha az sebze ve meyve tüketimi kanser riskini yükseltir. Aşırı yağlı beslenme, obezite erken yaşlanma ve kanser gelişiminin en önemli nedenlerindendir. Çocukluktan itibaren gelen sağlıksız beslenme düzeni, cinsellik hormonlarının aşırı üretimine ve meme kanserine yol açar. Hayvansal protein ve yağ ürünleri üreme ve büyüme hormonlarında artışa yol açarak riski artırır. Aşırı hayvansal protein kız çocuklarında erken regle neden olmaktadır. Et ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesiyle meme kanseri arasındaki ilişki belirgindir. Aşırı yağlı beslenme ve aşırı kalori alımı meme kanseriyle ilişkilidir.

En sağlıklısı vejetaryen beslenme

Batı toplumlarında kız çocuklarının ilk adet görme yaşı son 150 yıl içinde 17'den 12'ye inmiştir. Bu önemli değişiklikte beslenme alışkanlıklarının ve çevresel toksinlerin rolü büyüktür. Bu süreç içinde sebze ve meyve tüketimi azalırken, yağ, rafine karbonhidrat, peynir, süt ve et gibi hayvansal ürünlerin tüketimi hızla artmıştır. Vejetaryen diyet uygulayan ailelerin kızlarının daha geç yaşta regl olmaya başladıkları bilinmektedir. Amerika'da vejetaryen olan kadınlar daha az hayvansal ürün ve yağ tüketirler; meme kanserinden ölüm oranları yüzde 75 daha azdır. Yüksek yağlı bir diyetin meme kanseri dışında kalp-damar hastalıkları, diyabet ve obeziteye yol açtığı bilindiği için günlük yağlardan alınan kalori miktarını günlük kalori miktarının yüzde 20-25'i olarak belirlemek sağlıklı bir yaklaşım olur. Hayvansal protein ve doymuş yağlar başta östrojen ve testosteron olmak üzere cinsellik hormonlarında artışa yol açar.

Son güncelleme: 02:04 - 17.03.2016