Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Hayalet Ahtapot” ortaya çıktı
“Hayalet Ahtapot” ortaya çıktı
4 kilometere derinlikte yaşayan hayalet ahtapot keşfedildi
Yaşam 7 Mart 2016 - 12:35

Bilim insanları ahtapotların yeni bir türünü keşfetti. 4 kilometre derinlikte yaşayan bu canlı türünün adı “hayalet ahtapot.”

 

 

 

Uzay araştırmalarının son hız devam ettiği bu günlerde, gökyüzünde bulunan ve bizden milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan cisimler hakkında epey bilgimiz olduğu söylenebilir. Bu cisimler hakkında bilgimiz olmasına rağmen en derin noktası sadece 11 kilometre olan okyanuslar hakkında neredeyse hiçbir bilgimiz yok. Bu bilgi dengesizliğini gidermek adına sürekli olarak çalışan bilim adamları, okyanus yüzeyinin kilometrelerce altında yaşayan yeni bir ahtapot türü keşfetti.

KEŞFEDİLMEMİŞ BİR TÜR!

National Oceanic and Atmospheric Administration’a (NOAA) ait olan “Okeanos Explorer” isimli cihaz sayesinde keşfedilen ahtapot türü, türünün diğer örneklerinden çok daha derinde yaşıyor. Ahtapot türünün keşfini gerçekleştiren Michael Vecchione: “Onu gördüğüm an keşfedilmemiş bir türe ait olduğunu anladım.”

Hawaii yakınlarında bulunan ahtapot türü, tam 4.3 kilometre derinlikte yaşıyor.

Son güncelleme: 13:56 - 07.03.2016