Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hayat bağışı
Hayat bağışı
Lösemi hastası 35 yaşındaki Özlem Elsiz, sosyal medyada Kızılay TÜRKÖK’e bağış için kampanya başlatılmasıyla hayata tutundu
Yaşam 4 Şubat 2016 - 07:17

Hamile olduğunu sanarak gittiği hastanede lösemi tanısı konulan 35 yaşındaki Özlem Elsiz, sosyal medyada Kızılay TÜRKÖK'e bağış için kampanya başlatılmasıyla hayata tutundu. Elsiz'e yüzde yüz uyumlu tam iki donör bulundu. 7 kardeşi olan genç kadına kardeşlerinden hiç birinin iliği uymadı.

Eşi Vedat Elsiz ile kızları 7 yaşındaki Ecrin'e kardeş getirmeyi düşünüp korunma ilaçlarını bırakan Özlem Elsiz, yaşamını bir anda altüst eden kötü haberi yaklaşık 6 ay önce aldı. Adetinde gecikme olunca gebe kaldığı düşüncesiyle sevinç içinde doktora başvuran Elsiz, hamile değil lösemi olduğunu öğrendi. Hemen kemoterapiye başlayan Elsiz için doktorları kemik iliği kök hücre nakli kararı aldı. Kemoterapi süresince kızına hasret kalan, kardeşlerinin donör olamaması nedeniyle bir kez daha yıkılan Özlem Elsiz sosyal medyanın gücü sayesinde iki donör birden buldu, nakil geçen 29 Ocak'ta gerçekleşti. Genç kadın şimdi eşi Vedat Elsiz ile kızları 7 yaşındaki Ecrin'e kavuşmak için taburcu olmayı bekliyor.

Foto: Haber - Özlem Elsiz

Lösemi nedir?

Lösemi (kan kanseri), kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğini ve dolayısıyla kanı etkileyen bir kanser türüdür. Kemik iliğinde üretilen kan hücreleri kontrol dışı büyümeye başladığı zaman lösemi ortaya çıkar. Lösemi belirtileri şöyle sıralanabilir: Solukluk, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, sık tekrarlayan ateş, enfeksiyonlar, kemik ağrıları, cilt altında kanama, burun-diş eti kanamaları, boyun ve koltuk altı lenf bezlerinde ve karında şişlik

Türkiye'de ilik nakli bekleyen kaç hasta var?

Türkiye'de çoğu çocuk 794 kişi ilik nakli olmak için sırada bekliyor. Kök hücre nakli ihtiyacı olan yüksek riskli hastalarda önce kardeşleri ve akrabaları doku grubu uyumu açısından araştırılıyor. Eğer hastanın doku grubu uygun kardeş veya akraba vericisi yoksa o zaman önce ulusal, sonra uluslararası kemik iliği doku bilgi bankalarında uygun verici olup olmadığına bakılıyor.

Son güncelleme: 10:52 - 04.02.2016