Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haydi kadınlar spora!
Haydi kadınlar spora!
Nike markasının kadınları spor yapmaya teşvik etmek için pazar günü düzenlediği ‘Nike Women Victory Tour’ etkinlik serisi kapsamındaki koşuya yaklaşık üç bin kadın katıldı.
Edda SÖNMEZ
Yaşam 7 Haziran 2016 - 00:17

Nike markasının kadınları spor yapmaya teşvik etmek için pazar günü düzenlediği ‘Nike Women Victory Tour' etkinlik serisi kapsamındaki koşuya yaklaşık üç bin kadın katıldı. Bağdat Caddesi'ndeki koşuya oyuncular Elvin Levinler ve Ayça Ayşin Turan, gazeteci, yazar ve sunucu Ece Vahapoğlu, milli sörfçü Çağla Kubat gibi pek çok ünlü isim katıldı.

İstanbul'da, Bağdat Caddesi'nde gerçekleşen ve Nike'ın imzasını taşıyan koşuda binlerce kadının spor için bir araya gelmesi inanılmazdı. Bu kadar neşeli ve keyifli kadın arasında koşmak enerjimi arttırdı. Organizasyonda koşmakla kalmayıp ünlülere pek çok soru da yönelttim…

21

Elvin Levinler

En büyük engel yine kendimiziz

Bugün binlerce kadın aynı amaçla bir araya geldi. Onlara bir mesaj iletmeniz gerekse ne söylersiniz?
Kadınların içinde her şeyi yapabilecek güç var. Fakat en büyük engeli kendi kendimize yaratıyoruz. İçimizdeki güce inanırsak sonrası mucize gibi gelir.
Günümüzde kadına şiddet olayları çok arttı. Bu konu hakkında ne söyleyeceksiniz?
Öncelikle kadın olarak çok güçlü durmamız gerek. Kendimize güvenmemiz, ayaklarımızın yere sağlam basması lazım. Örneğin insanlar bana, “Koşmak için ne yapmalıyım?” diye soruyor. Oysa hiçbir şey yapmana gerek yok, sadece dışarı çıkıp koşabilirsin. Kimseye ihtiyaç yok ki. Belki güvenimiz arttıkça bu olaylara karşı daha sağlam durabiliriz.

18

Ece Vahapoğlu

Sevgilimle de spor yaparken tanıştım

Spor aşkınız çocukluktan mı geliyor?
Çocukluktan gelseydi şu an olimpiyat şampiyonuydum ama 30 yaşından sonra spora ağırlık verdim. Spor salonuna giderken hız konusunda eğitim almaya ve uzmanlaşmaya başladım; sonra da işim haline geldi. Akacak kan damarda durmayınca durmuyormuş.
Biraz da özel hayattan bahsedelim. Aşk nasıl gidiyor?
İyi gidiyor. Sevgilimle de koşarken tanıştım; kendisi bir holdingde yönetici. Bugün de binlerce kadın arasına soktum onu. Kamerasıyla koşumuzu belgeleyerek bizi destekliyor.

15
Ayça Ayşin Turan

Kolum kırılmasaydı ben de koşacaktım

Geçmiş olsun. Kolunuza ne oldu?
Gaziantep'te, ‘Karagül' dizisinin çekimleri sırasında düştüm ve kolum kırıldı. Ameliyat oldum; koluma platin takıldı. Hani bazen kendimizi korurken başımıza daha fena bir şey gelir ya; işte ben de bileğimin üstüne düştüm ve kolum kırıldı.
Bu talihsiz kaza olmasaydı siz de koşacaktınız değil mi?
Eğer kolum kırılmasaydı ben de koşacaktım. Sürekli spor yapan biri olarak burada olmak bile çok keyifli. Kadınlar her zaman güçlerinin farkında olmalı ve ayaklarının üzerinde durmalılar.
Alçınızın tasarımı size mi ait?
Kolum kırıldığında beyaz alçıdan sıkıldım ve arkadaşımla bunu tasarladık. Bu tasarımları almak isteyenler bana ulaşsın (gülüyor).
Spor sizin için ne ifade ediyor?
Ben spor yaparak kendime geliyorum. Kick boks yapıyordum ama şimdi nasıl olacak hiç bilmiyorum.

22

Çağla Kubat

Alaçatı'dan bu koşu için geldim

Nike'ın bu organizasyonu hakkında ne söylemek istersiniz?
Alaçatı'dan koşu için geldim çünkü bu organizasyon iki önemli kavramı, kadını ve sporu bir araya getiriyor. Bu organizasyonun geliştiğini görmek çok keyifli. Bu organizasyon için Nike'ı tebrik ediyorum.
Siz de bir kız yetiştiriyorsunuz. Ülkenin gidişatından dolayı taşıdığınız korkular var mı?
Var ama ben her zaman pozitif olmaya çalışıyorum. Umutlu olmayı çok seviyorum. Her şeyin çok iyi bir durumdan bugünlere geldiğini gördük. Ülkemizin yine aynı güzel günlere doğru ilerleyeceğine inanıyorum. Kızım için de Türkiye yaşanılacak bir yer olacak. Burada okumasından, sporunu yapmasından mutluluk duyacağım.

Ayşe Sema Kubat

Eğitimi küçük yaştan verebilmek çok önemli

Siz Çağla gibi çok başarılı bir kız yetiştirdiniz ve şu an da torununuz büyüyor. Ülkemizde artan şiddet olayları hakkında neler söyleyeceksiniz?
Erkek çocukları mutlaka eğitilmeli çünkü çoğu zaman karşısında dayak yiyen bir anne görüyor. Bu konuda gönüllü olup farkındalık yaratmak için aileleri ziyaret etmek isterim. Annesini hor gören bir erkek çocuk karısını da hor görüyor.
Konu şiddet olduğunda öğrenimli olmak da zaman zaman bir şey ifade etmiyor…
Her çocuk ailede gördüğünü yapıyor. Kadını ikinci sınıf bir varlık zannediyor. Dediğim gibi, eğer çocuklara çok küçük yaşta değer vermeyi öğretirsek bu düzen değişir. Biz kadınlara çok iş düşüyor…