Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hem çalışırım hem eğlenirim…
Hem çalışırım hem eğlenirim…
Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. Forma, kitap, kırtasiye alışverişi derken hemen hemen tüm hazırlıklar tamamlandı. Geriye bir tek, kendini sömestir tatiline dek derslerine verecek olan çocuğunuz için evin dekorasyonunda minik değişiklikler yapmak kaldı. İşte biz de bu noktadan yola çıktık ve bu düzenlemeye dair minik tüyolar hazırladık…
Yaşam 2 Eylül 2016 - 02:50
shutterstock_206519464

Deliksiz bir uyku için

Minik bedenler için uyku, sadece eğitim hayatında değil, büyüme süreci için de büyük önem taşır. Bir yandan dersler diğer yandan tatilin rehaveti derken okulun ilk günlerinde oldukça zorlanan öğrenciler, uykularını aldıklarında derslere daha neşe içinde girer, ödevlerini de enerjiyle yüklü olarak yapar. Uzmanlar, büyüme sürecindeki çocukların sekiz saat uyumalarını öneriyor. O nedenle anne-babalar, okul öncesine yönelik alışveriş yaparken, öğrencinin evdeki konforuna yönelik çalışmalara yataktan başlamalılar.

shutterstock_116954140

Gözler yorulmasın

Okul hayatıyla birlikte yoğun bir çalışma temposuna giren öğrenciler, gözlerini hem okulda hem de evde her zamankinden daha çok yoruyor. Özellikle günümüzde ev ödevlerinin yapılmasında bilgisayarın da yoğun olarak kullanıldığı düşünülürse, çocuğunuzun çalışma odasının aydınlatması çok büyük önem taşıyor. O nedenle yatak başında, çalışma masasında ampulü gözü rahatsız etmeyecek ölçüde parlak olan bir ışık öğrencinin çalışma ortamını sağlıklı hale getirebilir. Çalışma odasının tavanına asılan ve ortama genel ışığını veren avize ise göz yormayacak bir tasarım olmalı, ders çalışırken öğrenciyi rahatsız etmemeli.

shutterstock_310282064

Okul başarısı için detaylar önemli

Söz konusu çocuklar olunca, eğlenceli bir konuda ödev yapmıyor ya da sevdikleri dersi çalışmıyorlarsa, çalışma masalarında çok vakit geçirmek istemezler. O nedenle yerdeki halıdan duvardaki tabloya, yataktaki nevresimden çalışma masasının boyutlarına bir öğrencinin çalışma odasını düzenlemek çocuğun öğrenme ve ders çalışırken hangi yöntemle daha başarılı olduğuyla bile ilişkilidir. Çocuklarının okul başarısı için hiçbir uğraştan kaçmayanların dekorasyon konusuna bilinçli bir şekilde eğilmesinin çocuk için ödev yapmayı ve ders çalışmayı bile zevkli hale getirebileceğini sakın unutmayın!

shutterstock_271567631

Konsantrasyona dikkat!

Çocuğunuzun ders çalışacağı masa tasarımı konusunda çok fazla alternatif bulunuyor. Birbirinden yaratıcı ve renkli seçenekler arasında tercih yaparken, çocuğunuzun özellikleri doğrultusunda bir masa alışverişi yapmanız çok önemli. O nedenle çalışma masası seçerken çocuğunuzla birlikte alışverişe gitmeniz yerinde bir hareket olur. Dikkati çabuk dağılan bir öğrenci için seçilecek çalışma masası ne kadar az detay barındırırsa o kadar iyi çünkü basit bir tasarım çocuğunuzun ders çalışırken dikkatinin dağılmasını engeller. Düzen seven bir öğrenci için masa seçmek ise daha başka kriterleri göz önüne almayı gerektirir. Notlarını, defterlerini, kitaplarını farklı bölmelerde ve düzen içerisinde tutmak isteyen öğrenciler için ergonomik bir tasarım daha uygun olur. Her aradığını kolayca bulabildiği için de derse ayıracağı vakitten çalmaz. Bilgisayar için özel bir bölüme sahip olan masa tasarımları 2015-2016 dekorasyon modasında ön plana çıkan ürünler arasında yer alıyor.