Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor
Her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor
Türkiye’de kadınların yüzde 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor
Burçak ÖZTÜRK
Yaşam 28 Ocak 2016 - 15:09

Kadına yönelik şiddet tahammül sınırlarını çoktan aşıldığı ülkemizde, şiddet ve tecavüz olayları sürekli artarak devam etmekte. bu anlamda ülkemizde şiddet istatistiklerini tutmak bile artık imkânsızlaşmıştır. Her gün mutlaka birkaç kadın katledilip, bir o kadarı da taciz ve tecavüze maruz kalmaktadır.

Kadın cinayetleriyle ilgili emniyet kaynaklı veri çalışmasında 2015 yılında herhangi bir sebeple öldürülen 369 kadın olduğu belirtildi. Aile içi şiddet sonucu öldürülen kadınların (yani kadın cinayetlerinin) toplamda 267 olduğu iddia edildi.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Aralık'ta 19 kadın öldürdü; 27 kadına şiddet uyguladı; 11 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 12 kadın ve kız çocuğunu seks işçiliği yapmaya zorladı; 13 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

2015'te erkekler en az 278 kadın öldürdü, 133 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 202 kadını fuhşa zorladı, 370 kadını yaraladı, 208 kadını taciz etti.

Ölüm hep en yakınından geliyor

Kadınlar ve kız çocuklarının yüzde 82'sine tanıdıkları erkekler tecavüz etti: Bir kız çocuğuna akrabası, bir kadına işvereni, birine sevgilisi, üçüne tanıdığı/arkadaşı olan erkekler, bir kız çocuğuna ise sosyal medyadan tanıştığı erkekler tecavüz etti. İki kız çocuğuna tecavüz eden erkeğin çocuklarla yakınlık ilişkisi haberlerde belirtilmedi. İki kadına ise tanımadıkları erkekler tecavüz etti.

Tecavüz olaylarının yüzde 36'sı kadınların evlerinde, yüzde 27'si zorla alıkonuldukları mekanlarda, yüzde 18'i ise kadınların işyerlerinde yaşandı.

Tecavüze uğrayan kadınlardan biri işkenceye maruz kaldı; biri darp edildi ve bir gözünü kaybetti. Bir kız çocuğu ise tecavüz görüntüleriyle şantaja maruz kaldı.

Aralık'ta tecavüzcülerin yaşı 23 ila 64, tecavüze uğrayan kadın ve kız çocuklarının yaşları 12 ila 32 arasında değişti.

Tecavüz olaylarının yaşandığı iller Adana (3), Denizli, İzmir (2), Muğla (2), Samsun (2) ve Uşak.

İnsan Hakları Derneği'nin verilerine göre ise Türkiye'de her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor veya erkek şiddetine maruz kalıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na göre her yıl  enaz 294 kadın erkek şiddetiyle hayatını kaybediyor, öldürülen her 5 kadından 4'ü silah ve kesici aletleyaşama veda ediyor Üniversite mezunu kadın çalışanların dahi yüzde 75'i en az bir kez şiddet mağduru oluyor

Mersin Tarsus'ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından tüm Türkiye'de kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze karşı adeta seferberlik başladı. Kadınlar sokağa çıkarak tepkilerini dile getirirken, sosyal medya başta olmak üzere pek çok mecrada da kampanyalar başlatıldı. Ancak yapılan araştırmalar ve istatistikler kadına yönelik şiddette Türkiye'nin karnesinin oldukça kötü olduğunu ortaya koyuyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve üniversitelerin araştırmalarında ortaya çıkan rakamlar, kadınların büyük çoğunluğunun küçük yaşlardan itibaren şiddet ya da cinsel saldırılara maruz kaldığını gözler önüne seriyor.

Hacettepe Üniversitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2014 yılında ‘Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması'na imza attı. Bakan Ayşenur İslam'ın da dün Meclis'te verilerini paylaştığı raporun ilki 2008'de yapıldı. 6 yıl aradan sonra tekrar gerçekleştirilen araştırmanın özet bölümü bile kara bir tablo çiziyor. Nisan-Temmuz arasında 78 ilde gerçekleştirilen araştırma kapsamında 13 bin 403 hanehalkından 11 bin 247'siyle görüşmeler yapıldı.

‘Yüzde 11'i şikâyetçi oluyor'

Raporda yer alan tespitler şöyle;
– Evli kadınların yüzde 36'sı eşi ya da birlikte olduğu erkeğin fiziksel şiddetine maruz kalıyor.
– Fiziksel şiddet, her 10 kadının 1'inde gebelikte de devam ediyor.
– Kadınların yüzde 38'i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel ve/veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor.
– Evli kadınların yüzde 12'si cinsel şiddet yaşıyor.
– Kadınların yüzde 26'sı 18 yaşını tamamlamadan evlendiriliyor.
– Kadınların yüzde 44'ü şiddetten kimseye söz etmiyor.
– Her 10 kadından 3'ü şiddete fiziksel olarak karşılık veriyor ve evini kısa süreliğine terk ediyor.
– Kurumsal başvuruda bulunanların oranı ise sadece yüzde 11.
– Kadınların yüzde 80'den fazlası, evlilik yaşı, nikah türü ve mal paylaşımına ilişkin kanun maddelerini biliyor, buna karşılık yüzde 60'ı kadının çalışmak için eşinden izin almasının gerekmediğinden habersiz.
– Erken yaşta evlenen kadınların yarısı fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalırken, 18'inden sonra evlenenlerde bu oran 3'te 1'e iniyor.
– Kadınların yüzde 9'u çocukluk döneminde (15 yaşından önce) cinsel istismara maruz kalıyor. Bunun yüzde 29'u baba, üvey baba, erkek kardeş, ağabey, dede, amca ve dayı dışında kalan erkek akrabalardan, yüzde 38'i yabancılardan, yüzde 15'i komşulardan oluşuyor.
– Her 10 kadından 3'ü ise hayatında en az 1 kez telefonla arama, kısa mesaj, mektup ya da e-posta yoluyla taciz ediliyor.
– Türkiye genelinde fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalmış kadınların büyük bir çoğunluğu (yüzde 89) kurum ya da kuruluşlara başvurmamış. Çok düşük orandaki başvurular arasında, en fazla polise başvurulduğu görülüyor.

Her yıl en az 575 kadın şiddete maruz kalıyor

İnsan Hakları Derneği'nin derlediği verilere göre ise Türkiye'de her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor veya erkek şiddetine maruz kalıyor. 2014 ‘Kadına Yönelik Hak İhlalleri' raporuna göre geçtiğimiz yıl 575 kadın, erkek şiddetine maruz kaldı. 282 kadın ise hem taciz hem tecavüze uğradı, 257 kadın ise erkek şiddetiyle öldürüldü. Son 15 yılda kadına tecavüzden yargılanan devlet görevlilerinin sayıları da bir hayli kabarık. Buna göre, 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu ve 45 gardiyan tecavüz suçundan yargılandı. Ancak hiçbiri ceza almadı. Şiddetten ölen kadınların çetelesinin tutulduğu Şiddetten Ölen Kadınlar İçin Dijital Anıt verilerine yansıyan rakamlara göre ise 2014 yılında 287 kadın öldürüldü.

 

Son güncelleme: 12:14 - 29.01.2016