Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Her gün bu yolu akülü sandalye ile gitmek zorunda
Her gün bu yolu akülü sandalye ile gitmek zorunda
43 yaşındaki Durbaba Satılmış, evin ihtiyaçları için her gün 14 kilometre yolu akülü sandalye ile katediyor.
Yaşam 2 Şubat 2016 - 13:06

Büyük şehirlerde dahi engelliler için uygun ulaşım ve yol şartları yok. Bedensel engellerinin önünde bir de bu zorluklarla uğraşan Durbaba Satılmış, engelli merdiveni olmadığı için dolmuş ya da otobüse binemiyor. Her gün köyünden Kars’a gidip gelirken, soğuk hava ve sokak hayvanları ile mücadele ediyor.

DHA’nın haberine göre Karacaören Köyü’nde annesiyle birlikte yaşayan Durbaba Satılmış, evin ihtiyaçlarını karşılamak için her gün şehir merkezine akülü sandalyeyle gidip gelirken büyük sıkıntılar yaşıyor. Bulunduğu güzergahta engelliler için herhangi bir otobüs veya minibüs bulunmadığı için köyle şehir arası gidiş gelişlerinde en büyük korkusunun sokak köpekleri olduğunu ifade eden Durbaba Satılmış, soğuğa kat kat giyinerek ve zamanla alıştığını belirtti. Bazen köpeklerin sürü halinde peşinden geldiğini vurgulayan Durbaba Satılmış şöyle konuştu:

EVİN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR

“Şeker fabrikasında geçirdiğim iş kazası sonucu her iki bacağımı kullanamıyorum. 17 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum kaldım. Sahibi olduğum tek ulaşım aracı olan akülü tekerlekli sandalye ile ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Ama onun da büyük sıkıntıları var. Engelli derneği olan Dolunay’ın üyesiyim. Bekarım ve birlikte yaşadığım annem yaşlı. Diğer kardeşim bir suçtan cezaevinde olduğu için evin tüm ihtiyacını ben karşılıyorum. Şehirden aldıklarımı akülü aracım ile eve götürüyorum. Kışın hem köpekler hem buzlu yollar hem de soğuk beni çok yoruyor. Bulunduğum güzergahdaki otobüsler egellilere uygun olmadığı için yararlanamıyorum. Kars’a geliş ve gidişlerde otobüslerden yararlanmak istiyorum.”