Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
HES’ler doğayı tehdit ediyor
HES’ler doğayı tehdit ediyor
Rize'de hidroelektrik santral projelerinin bulunduğu vadiler kurudu
Yaşam 4 Haziran 2016 - 13:52

Rize’nin Güneysu ilçesinde suyun tünele alındığı Gürgen Deresi ile büyük miktarı başka vadiye aktarılması nedeniyle suyu azalan Salarha Deresi’nin bir bölümü kurudu. Hemşin Deresi kenarına dökülerek çevreye saçılan çöpler ise çevre kirliliği oluşturdu.

HEMSİN1

Rize’nin Güneyse ilçesi Gürgen Vadisi’ndeki Kale hidroelektrik santralinde suyun tünele alındığı yaklaşık 3 kilometre boyunca Gürgen Deresinde su seviyesi iyice azaldı. Gürül gürül akan 30 metre genişliğe sahip Gürgen Vadisi’nin büyük bir bölümünde dere yatağında hiç su kalmadı.

GUNEYSU2

Salarha Vadisi’nde de aynı durum yaşandı. Ada Hidroelektrik Santral Projesi için Yiğitler Köyü’ndeki regülatör sahasında Salarha Deresinden alınan ve tünelle Güneysu Vadisi’nde kurulan santrale aktarılan su, 8 kilometre sonra yeniden Salarha Deresine bırakıldı. Ancak suyun tünele alındığı 8 kilometre boyunca derede bazı alanlar tamamen kurudu.

HEMSİN2

BELEDİYENİN İHMALİ HEMŞİN DERESİNİ ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİ

Rize’nin Pazar İlçesi’nde de belediye topladığı çöpleri, Çaykur’un Organik Tarım Havzası ilan ettiği Hemşin Vadisi’nde Hemşin deresi kenarında vahşi depolama ile biriktiriyor. Sıcaklarla birlikte çevreye yayılan kötü kokular doğayı ve insan sağlığını tehdit ediyor. Edinilen bilgilere göre, bir süre önce çöpleri Rize Belediyesi aracılığı ile Trabzon’un Of İlçesi’ndeki katı atık tesisine taşıyan Pazar Belediyesi, taşıma maliyetleri ve çöp döküm bedelindeki maliyet artışı nedeniyle bundan vazgeçti ve Hemşin Vadisi’ndeki Zafer Mahallesi’nde, dere kenarına çöp dökmeye başladı.

HEMSİN3

“GELECEĞİMİZİ YOK EDERİZ”

Dünya Çevre Günü’nü hatırlatan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan da, yıllardır vadilerde yaşam mücadelesi verdiklerini ancak her geçen gün daha da kötüye gidildiğini öne sürdü. Şan, “Eko sistemin ana varlığı olan suyu korumamız, sahip çıkmamız gerekiyor. HES’lerle dereleri kurutur, vadileri çöplerle doldurursak geleceğimizi yok ederiz. Artık bunlara bir son verilmeli ve gelecek kuşaklar için önlemler alınmalı. Burada tümden bir yaşam mücadelesi verilmelidir. Herkesin bu alanları nasıl rant alanına çevrildiğini düşünmesi ve artık koruması gerektiğini anlamalıdır” dedi.

Son güncelleme: 13:54 - 04.06.2016