Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hijyen olmazsa olmaz!
Hijyen olmazsa olmaz!
Yaşam 5 Mart 2016 - 00:47

Anne karnından geçen bağışıklık sistemi bebeği bir süre korurken, anne sütüyle beslenmek de mikroplara karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Bu nedenle en sağlıklı besin olduğu için anne sütünün etkisi ancak hijyenle ilgili önlemlerin alınmasıyla desteklendiğinde anlam kazanıyor.

Kadınlar hamileyken bebeklerin içinde bulunduğu sıvı, dış ortama karşı bir koruma oluşturur.  Doğumdan sonra bu koruma kalkanından yoksun kalan bebeğin bağışıklık sistemi harekete geçer. Bu dönemde bebeklerin sağlığının korunması açısından hijyen büyük önem taşır.

1. Bebekler çok sık ishal olduklarından, tükettikleri besinlerin ve suyun çok temiz olması gerekir. Mevyeler dikkatlice yıkanmalı ve yemekler günlük olarak hazırlanmalı.

2. Annenin bebekle temasa geçtiği en önemli anlardan biri de emzirme. Bu sırada anneler mutlaka göğüslerini temiz tutmalı ve her emzirme öncesi mutlaka göğüs ucu temiz suyla silinmeli.

3. Anneler, altını değiştirmeden beslemeye, uyutmadan su içirmeye bebekleriyle çok sık dokunarak iletişim kurduklarından mutlaka tırnakları kısa, elleri ve giysileri temiz olmalıdır.

4. Takı da takmaması gereken anneler ellerini sık sık sabunlu suyla yıkamalıdır.

5. Özellikle yeni doğmuş bebekleri çok sık öpmemek gerekir. Çünkü öperek bebeğe bulaştırılacak her mikrop bebeğin solunum yoluyla ve cildiyle ilgili sağlık problemi yaşamasına neden olabilir.

6. Bebeğin odasında bulunan objelerin her gün nemli bezle tozu alınmalı. Yerler sık sık silinmeli.

7. Dudağında uçuk, ellerinde çatlak ve açık yara olan kişiler bebeklerden uzak durmalı ve dokunarak temas etmemelidirler.

8. Bebeğin günlük banyosu daima yaptırılmalı ve sonrasında yumuşayan tırnakları kısa kesilmelidir. Tırnak çiziklerinde yer eden çeşitli mikroplar bebeğin vücuduna girerek iltihaplı yaralara ve ateşli hastalıklara neden olabilir.

9. Bebekler ellerini sık sık ağızlarına götürür. Bu nedenle bebeklerin el hijyeni farklı bir özen gerektirir. Minik elleri ıslak mendille silinmeli veya su ve sabunla yıkanarak temiz tutulmalıdır.

10. Alt değiştirme bebeğin hijyeni bakımından önem taşır. Bebeğin poposu ıslak ve pis bırakılmamalı, sık sık kontrol edilip günde 6-7 kez değiştirilmeli. Alt değiştirmeden önce pis olan bölge önce ıslak mendille sonra da suyla temizlenmelidir.

Etiketler