Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hızlı flört modası İstanbul’da hızla yayılıyor
Hızlı flört modası İstanbul’da hızla yayılıyor
Son yıllarda dünyada bir trend haline gelen Speed Dating (hızlı flört) modası İstanbul'da da hızla yayılıyor.
Yaşam 26 Kasım 2016 - 13:49

Bir Speed Dating’e katılan Posta muhabiri Işıl Cinmen, burada yaşadığı deneyimleri okurlarına aktardı. Her biriyle dört dakika olmak üzere 15 kişiyle flört eden Cinmen, hızlı flört tecrubelerini şöyle aktardı:  Tam “Bana ne! Neden bana göre olsunmuş o!” diye bağıracaktım ki yutkundum. New York'ta yaşarken arkadaşlarım Speed Date akşamlarına katıldığında garipsemiyordum, hatta merak bile ediyordum. E neydi yani? ‘New Yorker'lar yapınca ‘cool' oluyordu bizimkiler yapınca kötü mü oluyordu?' dedim. “Belki ilginç olur, yazarım. Bana da bir masa ayırın.”

SPEED DATE (HIZLI RANDEVU) NEDİR?

Amerikan filmlerinde bolca gördüğümüz bir sahne vardır ya; tanışmayan kadın ve erkekler uzun bir masada karşılıklı otururlar. Yakalarında numaralar, önlerinde ‘Aşk/Arkadaşlık/Hayır'seçeneklerinin bulunduğu kağıtlar vardır. Dört dakika boyunca sohbet ederler; karşılarındaki insandan 4 dakikada aldıkları intibaya ve enerjiye göre -gizlice- seçeneklerden birini işaretlerler. Sonra ding dong! Zil çalar… Kadınların masası sabittir, erkekler yer değiştirir; karşınıza yepyeni bir insan oturur. Onunla tanışırsınız, sohbet edersiniz. Gecenin sonunda kağıtlar organizatörlerde toplanır. Karşılıklı olarak aşk-aşk ya da arkadaşlık-arkadaşlık seçeneğini işaretleyenlerin iletişim bilgileri 24 saat sonra taraflara iletilir. Böylece isterlerse tekrar görüşebilirler. Artık sonrasında gökten elmalar mı düşer, kerevete mi çıkarsınız, bilemeyiz.

flort-ic

TÜRK ERKEKLERİ AİLE ZİYARETİNE GELMİŞ GİBİ…

Konuştuğum 15 erkekten biri yabancıydı ve yalnızca o, oyunun amacına yönelik davrandı. Bizim erkekleri nasıl korkutmuşsak her biri aile ziyaretine gelmiş gibi saygılıydı, ilişkilerle ilgili her tür soru ve imadan kaçındı. Amerikalı çocuk ise “Aşk deyince aklına gelen ilk duygu ne? Sadakat mi önemli, eğlenmek mi? İlişkilerin ne kadar sürüyor?” gibi sorularla konuya balıklama daldı.

ZAMANI AZ İŞİ ÇOK İNSANLAR İÇİN

ABD ve Avrupa'da pek popüler olan bu flört oyunu, ilk kez 1998'de Los Angeles'ta yapıldı. Musevi bekarların tanışması için. Fenomen Los Angeles'tan çıkıp hızla dünyaya yayıldı. ‘Zamanı az, işi çok' insanların dünyasında güvenlik, hız, heyecan iç içe geçmeliydi. Speed Dating de bu üçünü içeriyor. Organizasyonu Türkiye'ye getirenlerden biri First Sight'ın yaratıcısı Yasemen Aydın (33). Işıl Cinmen’in sorularını yanıtlayan Yasemen Aydın hızlı flörtte tanışıp evlenenlerin bile olduğunu söylüyor.