Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İki dünya, üç Türkiye şampiyonluğu var ama üniversiteye giremedi
İki dünya, üç Türkiye şampiyonluğu var ama üniversiteye giremedi
Sekiz yaşından beri dans sporu yapan Melisa başarısının sırrını “Annemin bana verdiği destek ve Dünya Salsa Şampiyonu Aytunç Bentürk’ün öğrencisi olmak” diyerek açıkladı.
Yaşam 12 Mayıs 2016 - 01:54

20 yaşındaki milli dansçımız Melisa Sahra Katılmış, yoğun antrenman programı yüzünden üniversite sınavında başarılı olamadı. Melisa, yetenekli gençler için üniversiteye girişte özel bir düzenleme yapılmasını istiyor…

Melisa Sahra Katılmış, dans konusunda Türkiye'nin uluslararası gururu… İki dünya ve üç Türkiye Salsa Şampiyonluğu var. Bu başarısını, bir atlet gibi her gün beş saat antrenman yapmasına borçlu. Formda kalmak, sürekli elastik olmak ve kondisyonunu arttırmak için bu yoğun çalışma temposunu sürdürmek zorunda. 20 yaşındaki milli sporcumuz Melisa, danstaki başarısının yanı sıra, dans branşında akademik eğitim de almak istiyor. Bunun için YGS'ye girdi. Ancak yazılı sınavda, istediği üniversitenin modern danslar bölümünü kazanamadı…

Melisa Sahra Katılmış Sözcü muhabiri Yalçın Bel'e konuştu. Ona dans figürü gösterdi.

Özel yetenek testi önerisi

Melisa, kendisi ve diğer başarılı sporcu gençlerin üniversiteye girebilmesi için birtakım esneklikler sağlanması gerektiğine inanıyor. Genç sporcu, “Yazılı sınav önemli ama benim gibi yoğun tempoda çalışan milli sporcuların üniversiteye girebilmeleri için ayrı bir düzenleme yapılması gerekli. Örneğin özel bir yetenek testi olabilir. Bu uygulamayla başarının desteklenmesi, sporun daha çok teşvik edilmesine olanak sağlar. Eğer üniversiteye girebilmiş olsaydım akademik olarak kendimi geliştirerek ülkeme daha çok madalya kazandırma imkanım olacaktı” diyor.

Türkiye'de pek çok rekora imza attı

Dünya Dans Olimpiyatları'nda (IDO) iki kez Dünya Salsa Şampiyonu olan Melisa Sahra Katılmış, 2014, 2105 ve 2016 yılında üst üste üç kez Türkiye Salsa Şampiyonu olma başarısını göstererek bir rekora da imza attı. Melisa, kazanılan bu başarıların tek kahramanının kendisi olmadığını belirterek, partneri Cem Demir'le iyi bir ikili olduklarını belirtti.

Hedef: Yeni şampiyonluklar

Cem Demir ve Melisa Sahra Katılmış çifti IDO Avrupa Salsa Şampiyonası için hafta sonu Fransa'ya gidiyor. Melisa partneriyle birlikte şampiyonaya çok iyi hazırlandıklarını, Türkiye'ye yeni bir şampiyonlukla döneceğini söyledi.

27

Dansa küçük yaşta başladı

– SEKiZ yaşında dansa başlayan Melisa, ortaokulu bitirdikten sonra annesi Nuran Katılmış'ın tavsiyesi üzerine Pera Güzel Sanatlar Lisesi'nde modern danslar bölümüne gitti ve okuldan başarıyla mezun oldu. Melisa, annesinin de dansı çok sevdiğini ancak maddi imkansızlıklar ve şartlar yüzünden dans edemediğini belirterek; “Annem çok sevdiği halde eğitim alamadığı dans konusunda beni teşvik etti. Bunun için tüm imkanlarını kullandı. Onun hayalini gerçekleştirdiğim için çok mutluyum” dedi.

BENİ AYTUNÇ BENTÜRK YETİŞTİRDİ

– Melisa, başarılarının arkasında yatan ikinci büyük faktörün, iki kez Dünya Salsa Şampiyonu unvanı kazanan Aytunç Bentürk'le karşılaşmış olmasına bağlıyor. Başarılarının 2010 yılında Aytunç Bentürk Dans Akademisi'ne kayıt olduktan peş peşe geldiğini belirtiyor.