Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İki kardeşin başlattığı KELEBEK ETKiSi Ezra+Tuba
İki kardeşin başlattığı KELEBEK ETKiSi Ezra+Tuba
Ezra+Tuba’nın dışarıdan gelen uyaranlarla kanat çırpmaya ve uçmaya başlayan kelebeklerle dolu elbisesi, gelecekte hayatımıza dahil olacak.
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 25 Mart 2016 - 23:06

Moda tasarımcısı Ezra+Tuba'nın dışarıdan gelen uyaranlarla kanat çırpmaya ve uçmaya başlayan kelebeklerle dolu elbisesi, gelecekte hayatımıza dahil olacak modaya da ışık tutuyor. Hareket sensörü dışında, kablosuz ağ üzerinden de kanatlanan kelebekler, masalsı bir dünyanın kapılarını açıyor…

Ünlü moda tasarımcısı kardeşler Ezra+Tuba'nın tasarladığı teknolojik elbisenin üzerindeki kelebekler, istenen zamanda uçmaya başlıyor.

Zaman ve mekandan bağımsız tasarımlarıyla dünyanın farklı ülkelerinde iyi bilinen moda tasarımcısı kardeşler Ezra ve Tuba, giyilebilir teknolojinin yükselişiyle birlikte bakan herkeste illüzyon etkisi yaratan, her hareket ve seste kanat çırpan kelebekleri mavi, büyülü bir elbisenin üzerine koydular. Bir yıl süren çizim ve tasarım aşamasından sonra Intel ile birlikte şaşırtan bir elbiseye imza atan Ezra+Tuba, bugünlerde dünyanın farklı ülkelerinde alkışlar eşliğinde karşılanıyor. Nedeni; elbiselerinin doğayı, hayatı ve ne zamandır unuttuğumuz sihirli şeyleri hatırlatıyor olması…

– Modanın teknolojiyle aldığı yol malum. Ezra ve Tuba olarak nasıl doğdu bu elbiseyi yapma fikri?
Ne akıllı telefon ne de tablet. Yakın gelecekte en çok konuşacağımız konuların başında giyilebilir teknolojiler yer alacak. Basılı elektronikler sayesinde, kendi enerjisini kendisi üreten, vücudumuzun sağlığını kontrol eden, sesli komutlarla istenileni yapabilen ürünler ve giyilebilir teknolojiler hayatımızda artık. Oldukça da yakın bir dönemde alınabilir bir fiyat segmentinde tüketiciye ulaşacak. Giyilebilir teknolojilerin geliştirilmesi ile ilgili dünyada birçok kuruluş amansız bir çalışma içinde.
– Nasıl başladınız bu elbiseyi yapmaya?
Teknolojinin sonucu olarak daha farkında, daha duyarlı, dünya üzerindeki birçok olayın farkında olan bir tüketici gelişmişti. Kendileri için daha konforlu, hızlı ve mutlu bir yaşam arzu eden bu tüketici bizim giyilebilir teknolojilere yönelmemizi sağladı. İnsan vücudu ile entegre çalışabilen sistemleri daha ileriye götürme fikri bizim cevabımızdı. 2012 yılında ‘giyilebilir teknolojiler' üzerine ar-ge yapmaya başladık. Intel Türkiye ile yollarımız kesişti. Projelerimizi üç başlık altında topladık; görsel şov ürünleri, tüketici için hayatı daha konforlu hale getiren ürünler ve sağlık için tasarlanan ürünler.
– İlk defa kanatlarını çırpan sensörlü kıyafetler görüyoruz. Bu bir ilk mi?
Evet, ilk… Zaten yapılanı yapmanın bir getirisi olamaz. Örneğin optik fiber elbise yaptık ama bu yeni bir fikir değildi. Biz sadece giyilebilir hale getirdik. Fakat kelebek elbise orijinal bir fikir ve zaten bu nedenle ABD Intel'in global reklam yüzü oldu.

Giyilebilir teknolojiyle üretilmiş elbise, Kül Kedisi'nin Sindirella'ya dönerken giydiği kostüme benziyor ama bu elbisede kelebekler gece yarısı bile kanat çırpmaya devam ediyor...

DÜĞÜNDE ‘EVET' DEDİĞİNİZ ANDA UÇACAK KELEBEKLER

– Elbiseyi görür, görmez insanın aklına bu elbise nasıl temizlenir sorusu geliyor.
Haute couture bir elbise olduğu için çip yerinden çıkarılıp kuru temizleme yapılabilir.
– Kelebekler her dolabı açtığınızda kanatlarını çırpmaya başlayabilirler mi?
Eğer sensörleri açık bırakırsanız evet, dolabı açtığınızda kanat çırpmaya devam eder. Çip takılı olduğu sürece uzun bir ömrü olacaktır.
– Böyle bir gelinlik olsa her kadın giymek isterdi sanırım!
2016 yazında giyecek gelinler var. Intel global reklam yayınlanınca Ortadoğu ve Uzakdoğu'dan siparişler gelmeye başladı. Bu bizi de heyecanlandırıyor. “Evet” dediğiniz anda kanat çırpan kelebekler ve ardından karı-koca ilan edilince gelinliğin üzerinden uçan kelebekler o anı unutulmaz kılacaktır, tıpkı bir masal gibi…