Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlaçları doğru dozda kullanıyor musunuz?
İlaçları doğru dozda kullanıyor musunuz?
İlaçlarınızı doğru dozda almanız tedavinizin başarılı olması için çok önemlidir. Bunun için de ölçeklendirmenin doğru olması gerekir. Eczacı Nurgül Koramaz, ilaç içmeyi ve içirmeyi kolaylaştıracak pratik doz ve ölçekleme bilgilerini anlattı…
Yaşam 9 Eylül 2017 - 16:17

Doğru dozda ilaç kullanımı tedavinin olmazsa olmazı…  ilaçpedia.com sitesinden Eczacı Nurgül Koramaz, “Örneğin doktorunuzun bir ölçek alınmasını istediği miktar 5 ml'dir. Bu miktar standart ölçülerde bir tatlı kaşığına denktir. Aynı şekilde standart ölçülerde bir çay kaşığı da 2,5 ml olup yarım ölçek anlamına gelir.” dedi ve önemli bilgiler verdi.

ÇOCUKLARA ENJEKTÖRLE VERİN

Bazı istisna ilaçlar hariç (prospektüslerde özellikle belirtilir) 20 damla, 1 ml eder. Örneğin, 10 damla 0,5 ml veya 30 damla 1,5 ml'ye eşittir. Enjektörlerin üzerindeki miktar aralıkları ml cinsindendir. İstenilen miktarın iğnesi çıkarılmış enjektöre çekilerek çocuklara verilmesi hem pratik hem de ölçüm konusunda güvenilirdir. Ayrıca her şurup enjektöre aktarılabilecek akışkanlıkta olmayabilir, küçük bir miktarı enjektöre çekmeye çalışarak ilacın enjektörle verilmeye uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yoğun sıvı şeklinde olan ilaçlar içilirken bir kısmı ölçek kabında veya kaşıkta kalabilir. Bu tür durumlarda doğru dozu aldığınıza emin olabilmek için su ile hafifçe çalkalayarak kabın dibinde kalan ilacı da içebilirsiniz. Böylece ilacınızı tam dozda almış olursunuz.

Etiketler