Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlişkiniz için 21 gün boyunca deneyin
İlişkiniz için 21 gün boyunca deneyin
İkili ilişkilerde dile getirilen şükran duygusu birlikteliği güçlendiriyor
Yaşam 15 Mart 2016 - 12:37

Yapılan araştırmalar, ikili ilişkilerde hissedilen şükran duygusunun bireyler arasındaki bağı güçlendirdiğini gösteriyor. Şükran duyduğumuzda farkındalığımız artıyor ve ilişkiden alınan zevki artırıyor.

Şükran duygusu sevdiklerimizin bizim için yaptığı küçük şeyleri fark etmemizi sağlıyor. Stresli olduğumuz bir anda eşimizin bizim için akşam yemeği hazırlaması veya kardeşimizin nasıl olduğumuzu sormak için araması gibi ihtiyaçlarımıza yönelik davranışlar, bizde şükran duygusu uyandırıyor.

İYİ HİSSETTİRİYOR

Bu his de o kişiyle olan ilişkimizi güçlendiriyor. Örneğin, şükran duygusu hisseden çiftler, aralarındaki bağı kuvvetlendiriyor ve beraber geçirdikleri vakitten daha fazla zevk alıyor. Şükran dolu bir bakış açısına sahip olarak hem kendimiz daha iyi hissedebiliriz, hem de ilişkilerimizin gelişmesine yardımcı olabiliriz.

İKİ TARAF DA ÇABA GÖSTERMELİ

Yakınlarda yapılan bir araştırmada çiftlerden aktif olarak şükran göstermeyi denemeleri istendi. Bir ayın sonunda, şükran gösteren çiftlerin, göstermeyenlere göre hem kişisel olarak sağlıklarında hem de ilişkilerinde olumlu değişiklikler görüldü. Ancak, partneri tarafından ihtiyaçları önemsenmeyen kişiler, ne kadar şükran gösterme çabasında olsa da, bu yarardan faydalanamadı. Demek ki, sadece şükran duymaya çalışmak yeterli olmayabiliyor, şükran duymak için sebep olması da gerekli.

21 GÜN BOYUNCA DENEYİN

Özetlemek gerekirse, yoğun hayatımızı yaşarken, bazen durup şükran duyduğumuz şeyleri düşünmek önemlidir. Eğer şükran duyduğumuz şeylerin içinde kişiler de varsa, bunu fark etmek ilişkimizi geliştirebilir, ama sadece o kişiler şükran duymamızı hak edecek kadar bizim ihtiyaçlarımızın farkındalarsa.

Siz de 21 gün boyunca deneyin, farkı göreceksiniz.

(DHA)

Son güncelleme: 12:38 - 15.03.2016
Etiketler