Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İşçi olarak girdiği fabrikanın ortağı oldu
İşçi olarak girdiği fabrikanın ortağı oldu
19 yıl önce ayakkabı tezgâhından başlayıp genel müdür olan Arzu Hanım’ın inanılmaz yükselişi…
Yaşam 8 Mart 2016 - 01:04

Babasının “Kız çocuğu okumaz” düşüncesi nedeniyle birincilikle bitirdiği ilkokuldan sonra, 12 yaşında boyunun bile yetişmediği ayakkabı tezgâhının başına geçerek ailesinin kısıtlı bütçesine destekte bulunan 31 yaşındaki Arzu Levent, bugün çalıştığı fabrikanın ortağı oldu.

BABASI OKULA YOLLAMADI

İŞSİZLİK nedeniyle 27 yıl önce Gaziantep'ten İzmir'e göçen yedi çocuklu yoksul bir ailenin kızı olan Arzu Levent, ilkokulu birincilikle bitirdi. “Kız çocuğu okumaz” diyen baba aileyi geçindirmekte zorlanınca okula gitmeyip boyunun bile yetişmediği ayakkabı tezgâhının arkasına geçti. 19 yıl önce Şirin Bebe adlı ayakkabı firmasının paketleme servisinde çalışmaya başlayan Arzu Hanım, o kadar çok çalıştı ki, fabrikanın genel müdürü ve ortağı oldu.

AZİM VE ÇALIŞKANLIĞIN ZAFERİ

5 milyon dolarlık ciroyu yöneten Levent, azmi ve çalışkanlığı ile babasına kız çocuklarının da en az erkekler kadar değerli olduğunu gösterdi. Evlenip çocuk sahibi olan Levent, sekiz yaşındaki kızına Nehir adını verdi ve ona önce vicdanlı olmayı öğretti. Yeğenlerini okuttu, kız kardeşlerine istihdam sağladı. Üstelik 70 çalışanından kadın işçilere pozitif ayrımcılık yapıyor.

FİLM GİBİ BİR HİKÂYE

Arzu Levent, “Film gibi” dediği hikâyesinde başrol oyuncusunun ‘amca' dediği fabrikanın sahibi Mustafa Akkaşlı olduğunu söyledi. Levent “O bana güvenmeseydi yapamazdım. Doğu'da hâlâ yaygın olan kız çocuklarına değer vermeme zihniyetinin mağduruyum. Ancak babamın ‘Keşke senin gibi 50 kızım olsa' sözü bana tüm acılarımı unutturdu. Kız meslek lisesinin ayakkabıcılık bölümüne kız öğrenciler kayıt yaptırmak istemiyordu, gidip onlara hikâyemi anlattım. Okula 28 kız öğrenci kaydoldu” diye konuştu.

Arzu Levent, ortaokulu dışarıdan bitirdi, halen lisede öğrenci ve çocukluk hayalinin peşinden gidip üniversitede hukuk okuyarak hâkim olmak istediğini söylüyor.