Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
iyi ki varsın canım annem!
iyi ki varsın canım annem!
Senede bir gün değil her gün sevgimizle sarmalamamız gereken biricik varlıklarımız annelerimiz.
Yaşam 6 Mayıs 2016 - 00:40

Birgan BİLEKE

Senede bir gün değil her gün sevgimizle sarmalamamız gereken biricik varlıklarımız annelerimiz. İşte o nedenle bu pazarı, sadece bir günün değil 365 günün kraliçesine adıyoruz…

Bizi dünyaya getiren, yaptığı fedakarlıklarla dünyaya uyum sağlamamızı, hayatta kalmamızı sağlayan anneler için ne yapsak az. Tüm yaşamlarını etkileyecek önemli kararı, anne olma kararını aldıktan sonra attıkları her adımı iki kez düşünen anneler, her yıl mayıs ayının ikinci pazarında evlatlarının hoş sürprizleriyle karşılaşıyorlar. Tabii bu özel günde sadece bizi doğuran değil, yaşamımızın değişik evrelerinde yanımızda olan ve bize anne şevkati gösteren kişileri de unutmamak gerek…

27

BiR ANNEYi ANARAK BAŞLADI HER ŞEY

Ülkemizde mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan Anneler Günü”nün öyküsü, Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak adlandırılan Rhea onuruna verilen festival kutlamalarına dayanıyor. Anneler Günü kutlamalarının temelini atan isimse Amerikalı Anna Jarvis.
Çok sevdiği annesini kaybettikten sonra anısını yaşatmak isteyen Anna Jarvis ilk kez 1908 yılında, annesini kaybettiği tarihte Philadelphia'da bir organizasyon düzenledi. Mayıs ayının ikinci pazarına denk gelen gün, 1914 yılından itibaren Kongre'nin onayıyla tüm Amerika'da Anneler Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Her gün çok özel

Evlatlarını yetiştirirken yaptıkları fedakarlıklar annelerin ne kadar kıymetli olduğunun sadece bir göstergesi. O nedenle senede sadece bir gün değil her gün onlara sevgimizi göstermemiz gerek.

26

Dünyada anneler günü kutlama takvimi

Dünya çapında pek çok ülkede farklı tarihlerde kutlanan Anneler Günü'yle ilgili birkaç örnek derledik…

– Şubatın ikinci pazar günü: Norveç
– 2 Şubat: Yunanistan
– 3 Mart: Gürcistan
– 8 Mart: Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kazakistan, Laos, Makedonya
– 25 Mart: Slovenya
– 7 Nisan: Ermenistan
– 21 Nisan: Çin
– Mayısın ikinci haftası: Türkiye, ABD
– 26 Mayıs: Polonya
– 1 Haziran: Moğolistan (Anneler ve Çocuklar Günü)
– 12 Ağustos: Tayland
– 15 Ağustos: Kosta Rika
– Ekimin üçüncü pazar günü: Arjantin
– 8 Aralık: Panama
– 16 Aralık: İran
– 22 Aralık: Endonezya