Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İyileştikten sonra güzellik yarışmasına katılacağım
İyileştikten sonra güzellik yarışmasına katılacağım
Yaşadığı saldırı sonrasında uzun süre ölümle yaşam arasında gidip gelen Mutlu Kaya şimdilerde kendisine uzatılan yardım eli sayesinde geleceğe güvenle bakıyor…
Edda SÖNMEZ
Yaşam 9 Haziran 2016 - 03:03

Kadına şiddet olaylarının çığ gibi arttığı Türkiye'de Mutlu Kaya sembol isimlerden biri oldu. Sevgilisinin silahlı saldırısına uğrayan Kaya'nın hayat savaşı gazetelerin manşetlerini süsledi. Bir süre GATA'da yatan, sonra da ilgisizlikten dolayı tedavi göremediğini söyleyen Mutlu Kaya'nın yardımına Beşiktaş Başkanı Fikret Orman koştu. Tedavisine yedi aylık bir aradan sonra yeniden başlayan Kaya'yı tedavi gördüğü ROMATEM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde ziyaret ettik. Genç kız, zaman zaman gözyaşları içinde yaşam savaşını nasıl kazandığını anlattı.

59

Nasılsın Mutlu?
Mutlu Kaya: Sekiz gündür yani bu hastaneye geldiğimden beri moralim çok yüksek çünkü doktorlar “Senin şimdiye kadar çoktan ayakta olman gerekiyordu” dedi. Tedavim çok güzel gidiyor; tek derdim ayağa kalkmak. Yedi aydır evde oturuyordum ve bu süreçte tedavi göremedim. Belki görebilseydim çoktan ayağa kalkardım ama böylesi hayırlıymış.
Evde olduğun bu yedi ay boyunca sana yardım eden oldu mu?
M.K.: Yedi aydan önce, GATA'da yattığım dönemde bütün masraflarımı İbrahim Tatlıses karşıladı. Onun dışında amcam Halis Kaya, şarkıcı Emrah, İzzet Yıldızhan ve oyuncu Oya Aydoğan da yardım etti. Oya Ablam uykudayken bana çok yardım etmiş. Çok iyi niyetli bir insandı; ayağa kalkınca yürüyerek ona gitmeyi planlıyordum ama nasip olmadı. Allah rahmet eylesin…
Şimdi de Fikret Orman sana destek veriyor…
M.K.: Allah ondan razı olsun. O hayatıma dokundu ve elimden tuttu. Ben Galatasaraylıyım, ailemde de Beşiktaşlı yok ama annem televizyona çıktı ve “Kızımın ayağa kalkması için para lazım; yardım edin!” dedi. O da duymuş ve maddi yardımda bulunuyor ama henüz kendisiyle bir araya gelemedik.

63

Sibel Can arayıp sorsaydı çok sevinirdim

Katıldığın şarkı yarışmasında seni Sibel Can'a benzetmişlerdi. Yaşadığın acı olayın ardından seni hiç aradı mı?
M.K.: Olayın üçüncü günü hastaneye gelmiş ve bana çiçek getirmiş; hepsi bu… Bırakın para yardımını bizimle hiç ilgilenmedi. Madem para gönderdi; hani, nerede o dekontlar? İbrahim Tatlıses, İzzet Yıldızhan, Emrah, Oya Aydoğan'dan bahsediyorsam Sibel Can'dan niye bahsetmeyeyim? Biz ondan para istemedik ama neden tersini söylüyor anlayamıyorum… Allah'ın izniyle buradan çıkacağım ve haneme dilenci diyenlerden hesap soracağım.
Hanım Kaya (Mutlu Kaya'nın annesi): Hakkımda yalan dolan şeyler yazıldı; ailece dilenci konumuna düştük. 19 yaşındaki kızım yaşam savaşı verirken bırakmadılar ki kızımın acısını yaşayayım. Reklam olsun diye her şeyi yaptılar. Bu kişiler Allah'a hesap vermiyorlar mı?

YASA DEĞİŞMEDİKÇE DAHA ÇOK KADIN ÖLÜR

Ülkemizde sürekli kadına şiddet olayları yaşanıyor. Bu konuda ne söylemek istersin?
M.K.: Birçok kadın gibi şiddetin en ağırını yaşadım. Kadına şiddetle mücadele yolunda canımı bile veririm. İyileştikten sonra bu konuda mücadele edeceğim. Kaza geçirip bu duruma düşseydim kabul edebilirdim ama bir insanın beni bu hale getirmesini kabul etmiyorum. Özgecan, Münevver Karabulut gibi pek çok isim işkence görerek öldü. Ülkede bu yasa oldukça daha çok kadın ölür…

56

BU NASIL ADALET AKLIM ALMIYOR

Onun nasıl bir ceza alması senin acını hafifletir?
M.K.: Keşke ben bu halde olmasaydım da 20 yıl içerde yatsaydım.
Bir anne olarak Mutlu'nun yaşadıkları için ne söyleyeceksiniz?
H.K.: Sadece kızımın ayağa kalkmasını istiyorum. Allah'ıma sığındım. Evimiz Diyarbakır'dan çıktık, tedavi için şimdi Kocaeli'ndeyiz. Yabancı bir memlekette her şey zor bizim için. Allah Fikret Orman'dan razı olsun.

64

Gözümü ilk açtığımda Allah'a şükrettim

Erkek arkadaşının yaptığı saldırıyı anlatır mısın?
M.K.: Beni kaçırmak istiyordu; ben de direnip onunla gitmek istemeyince sinirlendi ve bu olay gerçekleşti. Önce karşı karşıyaydık ve kafamın ortasına ateş etti ama silah tutukluk yaptı. O esnada kaçtım; üçüncü ya da dördüncü kurşun bana isabet etti. Zaten silah tutukluk yapmamış olsaydı ben şu an yaşamıyor olurdum.
Olay sonrasını hatırlıyor musun?
M.K.: Olay sırasında yere düştüm ve ablam Dilek'e “Bana yardım et!” dedim. Ablam sürekli, “Seni kurtaracağız” diyordu. Yoğun bakımda gözümü açtığımda, “Allah'ım sana şükürler olsun ki yaşıyorum” dedim…

İyileştikten sonra geleceğe dönük planlarınız ne?
M.K.: Yurtdışına çıkacağım ve orada güzellik yarışmasına katılacağım. Bunu güzel olduğum için değil herkes pes etmediğimi görsün diye yapacağım. Lisanslı voleybolcuyum ve Dicle Üniversitesi Spor Akademisi Antrenörlük Bölümü'nde okuyordum ve okuluma devam edip antrenör olacağım.

Son güncelleme: 03:19 - 09.06.2016