Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İyinin değerini bilip onu hayatımızda tutmayı bilmek…
İyinin değerini bilip onu hayatımızda tutmayı bilmek…
Doğan Cüceloğlu hayatın anlamını ve çocukların dünyasını anlatıyor
Yaşam 13 Kasım 2016 - 01:18

Röportaj: Tamay AYDİL

– Geliştiren Anne Baba, ebeveynler için son derece öğretici, ufuk açıcı bir kitap için hocam sizi kutlamak isterim. Aile olmak, çocuk yetiştirmek sanırım toplumsal yaşantımızda süregelen yakıcı bir sorun…
-Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı onun varoluşunu en derinden etkileyen en güçlü eğitim ortamı. Bir toplumun en önemli konusu çocuklarının nasıl yetiştiğidir; toplumun geleceği orada biçimlenmektedir.
Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamını kabaca ikiye ayırabiliriz; 1- Çocuğu dayak ve utandırmayla terbiye eden ve onu mevcut kalıplara sokmayı amaçlayan korku kültürünün aile ortamı; 2- Çocuğu anlayış, sevgi ve örnek olarak geliştirip onun olabileceğinin en iyisini olmasına hizmet eden saygı ve güven kültürünün aile ortamı. Demokratik bir toplum korku kültürü ailesiyle oluşamaz.
– Çocuk sevgisinin, çocuk eğitiminin, çocukları tanımanın ülkemiz açısından durumu nasıl? Özellikle yöresel farklılıklar ne gibi sorunlar yaratıyor?
-Korku kültürü iliklerimize işlemiş; her ilişkide güçlü güçsüz, korkutan korkan durumu yaratmak istiyoruz. Karısının ilk gece gözünü korkutarak sağlıklı bir aile kuracağını düşünen erkek, nikahta kocasının ayağına basarak güç sahibi olacağını düşünen bir kadın aileyi kuruyorsa, bu ailede sevgiden söz edilebilir mi? Bu ailede güçlü güçsüz mücadelesine doğan çocuk gelişebilir mi?
Korku kültüründe bir tek değer vardır: İlişkide güçlü olmak. Hayat hep bir kendini kanıtlama, gücünü kanıtlama mücadelesidir. Hayatta kalma mücadelesi veren anne baba kendini tanıyarak, kendisi olarak yaşama fırsatı bulamaz. Kendini tanımayan anne-baba çocuğunu tanımaya ve onun kendi olarak yaşamasına önem vermez.

40

ÇOCUK GELiŞiMi VE AiLE

– Çocukların dünyasını küçümsemeyelim değil mi? Onların düşlerini engellemeyelim, aksini teşvik edelim.
– Çocuk küçük insandır. Her çocuk merak güdüsüyle doğmuştur; merak etmemek elinde değildir. Doğuştan getirdiği bir temel komut ona, “Belirsizlikten rahatsız olacaksın, anlamlı hale getirmek için elinden geleni yapacaksın” der. Çocuk merakla öğrendiklerini birbiriyle ilişkiye sokar.
Çocuk öğrendikçe, anladıkça ve sorgulamaya başlayıp daha büyük sistemler kurmaya başladıkça üstesinden gelinecek yeni yaşam deneyimleri aramaya başlar. Yaşamın belirli bir alanını kavrayıp anladıktan sonra, o alana komşu olan ve henüz açıklığa kavuşmamış başka bir deneyim alanını sorgulamaya başlar ve orada da bir sistem geliştirerek bütünselliğe ulaşmaya çalışır.
Bazı aileler, bazı toplumlar çocuğun araştırıcı yönüne değer verir, geliştirmek ister; bazıları ise bu yönün gelişmesinden korkar ve engellemeye çalışır. Bu farklı tutum farklı toplumlar oluşturur.

39

–  Yaşa göre kitap, pedagojik formasyonu olmayan yazarların eserleri konusu var.
– Çocuklar için kitap yazmak ciddi bir iştir. Ben şimdiye kadar cesaret edemedim. Hem ifade özelliği hem de içeriğin değerler yapısı bakımından çocuk gelişimini bilecek biçimde eğitilmiş ve bilinçli olmak gerekir. Yazar kadar, belki de daha çok, yayınevinin de sorumluluğu vardır. Anne babaların çocukları için kitap seçiminde bilinçli olmalıdır.
– Son olarak şükür duygusu üstüne sormak istiyorum. Bu konuyu biraz açar mısınız?
-Şimdiye kadar araştırmalarım sonucunda öfkenin tam zıddının şükür duygusu olduğunu anladım. Öfke yaşamdan beklentilerin gerçekleşmediği zaman, kaybettiğin, kendini zayıf, çaresiz ve zayıf hissettiğin zaman duyduğun, acı veren bir duygu. Şükür ise kaybettiklerin ve beklentilerin yerine sahip olduklarının farkına varınca oluşan bir duygudur.
Bazı insanlar vardır, ancak hasta olunca sağlığın değerini anlarlar. Bazı insanlar vardır, onlar sağlıklı iken sağlıklı olmanın değerini bilirler ve sağlıklı oldukları için şükür ederler.
Kötülüğü def etmeye çalışmakla, iyinin değerini bilip onu hayatımızda tutmayı bilmek arasında fark vardır. Şükür duygusu içinde bakış hayatımızda iyi olan şeylerin değerini bildiğimizin bir ifadesidir.

42