Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir’de gazetecileri sevindiren toplu sözleşme anlaşması
İzmir’de gazetecileri sevindiren toplu sözleşme anlaşması
Türkiye Gazeteciler Sendikası ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı 9 Eylül Gazetesi ile ‘toplu iş sözleşmesi’ görüşmeleri sonuçlandı.
Yaşam 29 Eylül 2017 - 09:31

İGC Başkanı ve 9 Eylül Gazetesi İmtiyaz Sahibi Misket Dikmen ve TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş düzenlenen törende imzaları attı.

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını ilerletmek üzere 65 yıldır var olan bir sendika olduklarını belirterek, “9 Eylül Gazetesi'nde toplu iş sözleşmesi ile neticelendirdiğimiz bu süreç İzmir'deki bütün yerel gazetelere de örnek olacaktır. Bunun için bütün gazetecileri sendikalı olmaya ve haklarının arkasında mücadele etmeye çağırıyorum” dedi.

İGC Başkanı Misket Dikmen ise 9 Eylül olarak örnek bir gazete olabilmek olmak için yola çıktıklarını ifade ederek, “Bunun en önemli parçalarından biri sendikalı, örgütlü olmaktı. Basının en büyük sorunlarından biri örgütsüzlük. İGC olarak, gazetecilerin gazetesi 9 Eylül'ün bir bireyi olarak bunu gerçekleştirmiş olmaktan çok mutluyuz. Cemiyetimizin 930 üyesi ile hayırlı uğurlu olsun diyorum, umarım arkasından başka gazeteler de gelir” açıklamasını yaptı.

BÜYÜK HOLDİNGLER TAŞERON İLE KÜÇÜCÜK ÜCRET VERİYOR

Toplu iş sözleşmesi imza törenine katılan CHP İzmir Milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atilla Sertel, büyük holdinglerin insanları taşeron sistemi içinde küçücük ücretlerle çalıştırdığını, ancak İGC yönetiminin gazetecilerin iyi ücret alması için olanakların tamamını kullanmaya çalıştığını söyledi.

İmzalanan toplu iş sözleşmesine göre gazete çalışanlarının maaşlarına bu yıl için 100 lira, gelecek yıl için de 250 lira ücret artış sağlanacak. Ayrıca bu yıl için iki kez 500'er lira, gelecek yıl için de iki kez 700'er lira ikramiye ödemesi yapılacak. Çocuğu kreşe giden çalışanlara yılda bir kez 500 lira kreş yardımı, evlenenlere bin 500 lira, çocuğu dünyaya gelenlere 700 lira, çocuğu eğitim görenlere bir kereye mahsus 500 lira eğitim yardımı yapılacak. Ayrıca oluşturulacak disiplin kurulunda gazeteden bir çalışan yer alacak. Kadın çalışanların talep etmesi halinde yarım gün regl izni verilecek.

Son güncelleme: 14:53 - 29.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.