Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadıköy Belediyesi’nden çok konuşulacak afiş
Kadıköy Belediyesi’nden çok konuşulacak afiş
Kadıköy Belediyesi cesur tavrını bir kez daha ortaya koydu
Yaşam 4 Mart 2016 - 15:30

Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği'nin hazırladığı ‘Lezbiyenim, biseksüelim, transım, interseksim: Okulda, işte, mecliste, her yerdeyim!' yazılı toplumsal cinsiyet afişleri, Kadıköy belediyesinin işbirliğiyle ilçe sokaklarını renklendirmeye başladı.

Kaos GL'nin haberine göre afişler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle hazırlandı.

Afişlere ev sahipliği yapan Kadıköy belediyesi, LGBT politikaları konusunda daha önce de öncü ve cesur tavrıyla dikkat çekmişti.

Afişe karşı kampanya başlatıldı

Ancak afişin varlığından rahatsızlık duyan Şeyma Kaya adlı bir vatandaş, change.org üzerinden afişin kaldırılması için bir imza kampanyası başlattı. 5 bin imza toplamayı hedefleyen kampanyada, şu ana kadar 3 bin 500'e yakın imza yer aldı.

Kampanyaya yapılan yorumlarda destek de vardı. Çok geçmeden change.org'da ‘Kadıköy belediyesi billboardları kaldırmasın. Açılan kampanya kapatılsın' başlıklı bir karşı kampanya da başlatıldı.

Şişli Belediyesi de geçtiğimiz yıl 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü dolayısıyla ilçe sokaklarını transfobik nefrete karşı afişlerle donatmıştı. Belediyenin afişlerinde transfobik nefret cinayeti haberlerinden kesitler ve ‘Şişli Belediyesi olarak transları öldüren nefretin durması için çalışıyoruz. Nefrete karşı hayatı savunuyoruz' ifadeleri yer alıyordu.

AKP Kadıköy İlçe Başkanı İsa Mesih Şahin, Kadıköy belediyesini ‘toplum ahlakını hiçe saydığı' gerekçesiyle kınarken, bazı internet siteleri de afişin 8 Mart'a denk getirilmesini, ‘kadınların LGBT bireylerle bir tutulması' gerekçesiyle hakaret olarak yorumladı.

Ancak feminist örgütler ve LGBT hareketi toplumsal cinsiyet alanında uzun yıllardır birlikte mücadele veriyor ve birbirlerinin taleplerini dile getiriyor. 8 Mart'larda LGBT örgütleri, Onur Yürüyüşleri'nde de feminist örgütler geleneksel olarak yer alıyor.

Son güncelleme: 16:03 - 04.03.2016