Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadın kalbini yoran 11 neden
Kadın kalbini yoran 11 neden
Her ne kadar daha çok erkek hastalığı olarak bilinse de, kadınların vücutlarının genel yapısı bazı durumlarda kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor.
Yaşam 4 Mayıs 2016 - 01:05

Her ne kadar daha çok erkek hastalığı olarak bilinse de, kadınların vücutlarının genel yapısı bazı durumlarda kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor. Örneğin hipertansiyon, stres ve depresyon gibi problemler kadınların kalplerini daha çabuk etkiliyor.

Kalp hastalıkları denilince akla ilk olarak erkekler gelse de, orta yaşlı erkeklerde kalp damar hastalığı kadınlara nazaran en az 2, en fazla 5 kat daha fazla görülüyor. Bu oranlar menopoz sonrası dönemde eşitleniyor. Özellikle genç ve orta yaşlı kadınlarda kalp krizi sonrası ölüm oranı erkeklerden iki kat daha fazla görülüyor. Bunun nedeni ise kadınların çalışma hayatına daha fazla katılmaları, stres kat sayılarının artması, sigara içme ve metabolik hastalık oranlarındaki artış olabilir. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen kadınların kalbini yoran 11 riskli durumu anlattı…

32

Hareketsiz yaşam

Bilimsel çalışmalara göre, kadınların aktivite düzeyleri erkeklere nazaran daha düşük. Az hareket etmek ve egzersiz alışkanlığının olmaması kalp hastalıkları bakımından önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Çünkü bu durum hipertansiyon, yüksek kolesterol, insülin direnci ve stresi arttırıyor. Egzersiz yapmak ise koroner arter hastalığı riskini yüzde 43 oranında azaltıyor.

25

Sigara

Sigara ve koroner arter hastalığı ilişkisine bakıldığında, bu durum kadınlarda çok daha fazla sağlık sorununa yol açıyor. Örneğin, günde 25 sigara içen erkekte koroner arter hastalığı riski orta derecede artarken, bu risk kadınlarda 12-32 kata kadar yükseliyor.

29

Belirtilerin sinsi olması

Koroner arter hastalığında belirtiler ve şikayetler kadınlarda erkeklere göre çok daha sinsi, silik ve hafif biçimde seyrediyor. Hatta zaman zaman hiçbir yakınma söz konusu olmuyor. Örneğin, kalp krizi göğüs ağrısı yerine nefes darlığı, mide bulantısı ile baygınlık hissi gibi belirtiler veriyor. Bu yakınmaların kalp krizinden kaynaklandığı fark edilmediği için de ya doktora başvurulmuyor veya geç kalınıyor. Bir araştırmaya göre, kalp krizi sırasında göğüs ağrısı ve göğüste sıkıntı hissi hiç olmaması durumu erkeklerde yüzde 27 iken bu oran kadınlarda yüzde 37'ye yükseliyor. Özellikle genç kadınlarda sessiz kalp krizi riski yüzde 42 gibi çok daha yüksek bir oranda görülüyor. Hastalık teşhis edildiğinde daha ileri aşamalara ulaşılmış olabiliyor. Bunun sonucunda tedaviden alınan başarı oranı çok yüksek olmuyor.

27

Obezite

Vücut kitle indeksinin 30 kg/m2'den büyük olması şeklinde tanımlanan obezite, 2010'da yapılan bir araştırmaya göre Amerika'daki kadınlarda yüzde 36 gibi yüksek bir oranda görülüyor. Ülkemizde yapılan bir çalışma sonuçlarına göre 40 yaş üstü kadınların yüzde 46.6'sı obez sınıfına giriyor. Özellikle göbek çevresinden alınan kilonun diyabet riskini arttırmasının yanı sıra, bu durum koroner arter hastalığına da davetiye çıkarıyor. 2004 yılında Amerika'da yapılan bir araştırma, obez kadınların kalp hastalıklarından ölüm oranlarının obez olmayan kadınlara göre yüzde 13 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

28

Menopoz

Menopoz sonrasında östrojen hormonunun azalmasına paralel olarak bu hormonun iyi huylu yükseltici etkisi, endotel hürce tabakası fonksiyonlarını koruması gibi olumlu etkileri ortadan kalkıyor veya azalıyor. Bunun sonucunda da damar duvarında biriken kötü huylu kolesterol oranları artıyor. Ayrıca damar koruyucu endokrin hormonlarının azalması sonucu damarda plak oluşumu ve kireçlenmede de artış görülüyor.

34

Diyabet

Diyabet, koroner arter hastalığı riskini arttıran en önemli metabolik hastalık olarak nitelendirilir. Diyabet, damar içinde yer alan endotel adlı koruyucu tabakada hasar oluşturarak damarın yapısını olumsuz yönde etkiler. Bunun sonucunda da damar sertleşmesi oluşur ve kalp krizi, kalp yetersizliği, hatta ani ölüme bile yol açabilir. Diyabeti olan erkeklerde koroner arter hastalığına yakalanma riski üç kat artarken, bu risk kadınlarda yedi kata ulaşabilir. Bu duruma yol açan etkenlerin de kadınlarda özellikle menopoz sonrası östrojen hormonunun azalması, LDL kolesterolünün daha fazla artması, diyabetin damar duvarını bozucu etkisinin daha fazla olması ve sigara içiciliğinin daha fazla artması olduğu düşünülüyor.

31

Kadınlara özgü hastalıklar

Kadınlara özgü hastalıklar olan polikistik over sendromu, hipotalamik amenore, gebelik zehirlenmesi veya eklampsi, meme kanseri tedavisinde kullanılan östrojen-progesteron hormonları da kadınlarda kalp hastalıkları riskini arttıran önemli faktörleri oluşturuyor.

24

Hipertansiyon

Kadınlarda erkeklere nazaran daha sık görülen hipertansiyon, pek çok probleme neden oluyor. Öyle ki hipertansiyon, kadınlarda kalp yetmezliğini, beyin felcini ve koroner arter riskini arttırıyor. Bunun altında yatan neden, kadınlarda menopoz sonrası hipertansiyon riskinin ve metabolik bozukluğun daha fazla olması, tansiyon tedavisinin daha dirençli olması ve tedaviye yanıtının erkeklere göre daha zor olmasıdır. Ayrıca kullanılan bazı menopoz ilaçları bunu kolaylaştırabilir. Hamilelik de yine hipertansiyonun tetiklendiği bir dönemi oluşturur. Özellikle kolesterol yüksekliği, diyabet, insülin direnci olan ve sigara kullanan kadınlarda hipertansiyon sıklığı üç kat daha fazla görülüyor.

33

Metabolik sendrom

Metabolik sendrom (bel çevresinde yağlanma, yüksek tansiyon, kan şekerinde ve trigliserit düzeylerinde yükselme, iyi huylu kolesterolde düşme gibi sorunların bir araya gelmesi) adı verilen riskli tablo kadınların yüzde 33'ünde görülüyor. Metabolik sendrom erkeklerde kalp krizi riskini 1.98 kat arttırırken, bu risk kadınlarda 2.6 kat oranında artıyor. Bunun nedeni ise kadınlarda damarların daha ince yapılı ve hücre duvarının bu metabolik bozukluklara karşı daha hassas olması olabilir.

Dislipidemi

Dislipidemi denilen kolesterol ve trigliseritle ilgili düzensizlikler (kanda doğal olarak bulunan kan yağlarının olması gerektiğinden fazla miktarlarda bulunması) kadınlarda çok daha sık görülüyor. Menopozla birlikte kötü huylu kolesterol LDL artarken, iyi huylu HDL kolesterol azalıyor ve bu durum da kadınlarda koroner arter hastalığı riskini arttırıyor.

26

Stres ve depresyon

Uzun süreli tekrarlayan ve yoran stres veya depresyon kadınlarda kalp krizi riskini yükseltiyor. Sosyal olaylara karşı hassasiyet, stresten daha fazla etkilenme, stresin daha uzun süreli olması gibi faktörler kadınlarda ve özellikle de daha önceden kalp damar hastalığı olanlarda kalp krizini tetikleyebiliyor.