Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadına “müsait” gözüyle bakan TDK’dan şimdi de ‘regl’ skandalı
Kadına “müsait” gözüyle bakan TDK’dan şimdi de ‘regl’ skandalı
Türk Dil Kurumu'nun (TDK) skandal tanımlamalarına bir yenisi daha eklendi
Burçak ÖZTÜRK
Yaşam 2 Mayıs 2016 - 14:09

TDK’nin tepki çeken tanımlamalarına bir yenisi daha eklendi. TDK sözlükte ‘kirli’ kelimesinin sözlük anlamı üç başlık altında toplandı. İkinci anlamında ise ‘regl olan kadın’ için kirli tanımlaması ile büyük tepki çekti. Oysa regl dönemi, doğurgan kadınlarda üreme ve döllenme dönemlerinde kadınların aylık kanamasına verilen bilimsel bir terimdir.

İlki, sıfat Leke, toz vb. ile kaplı, pis, murdar, mülevves şeklinde tanımlanırken, ikinci anlamında ise şu yazıyordu: Aybaşı durumunda bulunan (kadın)

Üçüncü anlamı ise Toplumun değer yargılarına aykırı olan şeklinde tanımlandı. sozcu.com.tr anketine katılarak siz de bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtebilirsiniz.

572713bec03c0e43a0d2b0c3

TDK’NIN CİNSİYETÇİ TANIMLAMALARI BİTMİYOR

İşte, onlardan bazıları

MÜSAİT

TDK, müsait kelimesine bakın nasıl bir karşılık bulmuş…
Müsait: 1. Uygun, elverişli.
2. Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın).

ESNAF

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlüğünde ‘müsait' kelimesi için yapılan “kolayca flört edebilen kadın” tanımlamaSI henüz< sindirilememişken, sözlükte ‘esnaf' kelimesinin karşılığı olarak da tuhaf bir tanımlama daha yapıldı. TDK’ya göre ‘esnaf’ “Kötü yola düşmüş kadın” demek…

KÖTÜ KADIN

Türk Dil Kurumu'nun internet sitesindeki güncel sözlükte ‘kötü kadın' kelimesi için ‘orospu' ifadesi kullanıldı.

Aynı sözlükte ‘kötü adam' kelimesi ise şöyle anlatıldı: “Filmlerde izleyiciye sevimsiz gelen, filmin kahramanıyla çekişme durumunda olan ve sonunda çoğu kez yenilen kimse.”

Kadına müsait, kirli, sadece flört gözüyle bakan TDK olmaz olsun!

Son güncelleme: 16:25 - 02.05.2016