Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlar hangi testleri yaptırmalı?
Kadınlar hangi testleri yaptırmalı?
Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi için erken teşhis şart. Erken teşhis için de tarama testlerinin önemi çok büyük.
Yaşam 27 Mayıs 2016 - 00:03

Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi için erken teşhis şart. Erken teşhis için de tarama testlerinin önemi çok büyük. İşte kadınların sağlıklı bir yaşam için göz ardı etmemesi gereken testler…

Söz konusu kadınlar olunca, yaptırmaları gereken testler yaş grubuna göre farklılıklar gösteriyor. Bu testler 40 yaşa kadar ve 40 yaşından sonra olmak üzere iki döneme ayrılıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, kadınlar için hayati önem taşıyan tarama testleriyle ilgili bilgi verdi…

6

Check-up'ın önemi nedir?
Check-up, hiçbir şikayeti olmadığı halde kişinin hayat kalitesini ve yaşam süresini etkileyebilecek kronik hastalıklar için yaptırdığı kontrollerdir. Kronik hastalıklar belirli bir süre herhangi bir şikayete neden olmaksızın seyretme eğilimindedir. Bu hastalıklarla ilgili bulgular ortaya çıktığı zaman hastalıkların tedavisi güçleşmektedir. Bu nedenle hastalıkların erken teşhis edilmesi son derece önemlidir.
Kadın check-up'ının farkı nedir?
Kadın check-up'ı, iç hastalıkları muayenesi ve biyokimya tetkiklerinin yanı sıra kadın doğum muayenesi gibi kontrolleri de kapsar. Kadın check-up'ı kişiye özel bir uygulamadır. Kontrollerin, kadının yaşı, işi, daha önce geçirdiği hastalıklar, kullanmakta olduğu ilaçlar, alışkanlıkları, hobileri, yaşadığı ve çalıştığı ortama ait ayrıntılar, aile bireylerinin ve özellikle birinci derece akrabalarının hastalıkları öğrenildikten sonra yapılması gerekir.
Kadınlarda en sık görülen ölüm sebepleri hangileridir?
Kalp ve damar hastalıkları kadınlarda en önde gelen ölüm nedenleridir. İkinci sırada kanser yer alr. Özellikle akciğer, meme ve kolon kanserleri en sık kanser türleridir. Daha ise felç, KOAH ve Alzheimer hastalığı gelmektedir. Serviks (rahim ağzı), meme kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri check-up taramaları ile erken dönemde teşhis edilen ve tedavi edilebilen kanser türleridir.
Kalp damar hastalıklarının erken teşhisi için hangi testler yaptırılmalı?
Kadının yaşı, menopoz sonrası dönem, birinci derece akrabalarda erken yaşlarda kalp hastalığı görülmesi, sigara, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği, şişmanlık, şeker hastalığı, hareketsiz bir yaşam tarzı ve stres bu açıdan en önemli risk faktörleridir. Bu faktörler açısından muayene ve araştırma kadın check-up'ının en önemli unsurudur. Menopozdan sonra yılda bir kez kardiyolojik kontrol yaptırmanız büyük önem taşır. Ailenizde kalp krizi hikayesi varsa, check-up daha erken yaşlarda yaptırılmalıdır.
Diyabete karşı hangi testler yaptırılmalıdır?
Diyabet hastalığı için risk faktörleri arasında aile öyküsü (genetik), 45 yaş üzerinde olmak, hipertansiyon, diyabetin gebelikte ortaya çıkıp, gebelik sonrası ortadan kalkması, iri çocuk doğurmak, iyi huylu kolesterolün 45 mg/dl'den az olması ve trigliseridlerin 250 mg/dl'nin üzerinde olması yer almaktadır. Bu hastalığa karşı yılda bir kez açlık kan şekerine baktırılması gerekir.

7

Meme kanserinin teşhisi?
Ailenin kadınlarında meme ve yumurtalık kanseri, erkeklerinde ise prostat kanserinin olması, ilk adet görme, geç menopoz, hiç doğum yapmama, ilk doğumun 30 yaşından sonra olması, genetik, ileri yaş, iyonize radyasyon, uzun dönem östrojen kullanımı, obezite, yüksek yağlı diyet yapmak, beyaz ırk, bir memede kanser gelişimi diğer meme için risk teşkil eder. Ailesinde meme kanseri bulunan kişilerde 35 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılmalı ve bu kişilerde 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çekilmelidir. Ailesinde meme kanseri bulunmayan kişilerde ise 40 yaşından itibaren her yıl doktor muayenesi yapılmalıdır. Bu kadınlarda 50 yaşına kadar 2 yılda bir, 50 yaşından sonra da her yıl mamografik inceleme önerilir.
Kemik erimesine karşı hangi testler önemli?
Kemik erimesi, kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği, östrojen eksikliği, sigara, alkol, kafein, hareketsizlik, diyet dengesizliği ve aşırı tuz kullanımı gibi önlenebilir risk faktörlerinden kaynaklanabilir. Önlenemez risk faktörleri arasında ise yaş, ırk, cins, erken menopoz ve aile öyküsüdür. Menopoza girene kadar en az bir kez ve menopoza girdikten sonra da mutlaka ölçülmelidir. Kemik erimesi en çok, menopozdan sonraki ilk beş yıl içinde görülür. Bu süreçte iki yılda bir mutlaka ölçüm yapılmalıdır.

YARIN: Meme kanseri riski olanlar hangi testleri yaptırmalı?