Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlar her alanda başarılı olabilir
Kadınlar her alanda başarılı olabilir
Türkiye’de kadın boyacı görünce sakın şaşırmayın! Çünkü çok özel bir projenin de katkısıyla ülkemizdeki boyacı kadın ustaların sayısı hızla artıyor.
Edda SÖNMEZ
Yaşam 5 Ekim 2016 - 01:59

Türkiye'de kadın boyacı görünce sakın şaşırmayın! Çünkü çok özel bir projenin de katkısıyla ülkemizdeki boyacı kadın ustaların sayısı hızla artıyor. Filli Boya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu'yla birlikte ‘Filli Kadın Ustalar' projesi kapsamında iş arayan kadınları boya ustası olarak yetiştiriyor. Bu çalışma, kadınların meslek sahibi olmalarını sağlamasının yanı sıra onların kendilerine olan güvenlerinin artmasını ve geleceğe umutla bakmalarını da hedefliyor.

BİR KLİŞE DAHA YIKILIYOR

Onlar ellerinde fırça, üstlerinde tulumla erkek mesleği olarak bilinen bir klişeyi daha yıkan cesur kadınlar… Filli Boya’nın Aile ve Sosyl Politikalar Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu’yla birlikte hayat geçirdiği kursa katılan çeşitli mesleklerden kadınlar sertifikalı boyacı olarak sektöre girmeye hazırlanıyor.

YAPAMAYACAĞIMIZ İŞ YOK

İş bulamadıkları için kursa katıldıklarını söyleyen ilk kursiyer iddialı. İnşaat mühendisi Nuray Toydemir, yapı ressamı Remzi Keş, iktisatçı Merve Irmak, turizmci Merve Alim ve ev hanımı Ulviye Yenidemir kadınların yapamayacağı iş olmadığını ispat edeceklerini söylüyorlar.

Kadınlar yeni bir sektörde daha adlarından başarıyla söz ettirmeye hazırlanıyorlar. Çünkü hepsi boyacı kimlikleriyle fırçalarını hazırladılar ve çalışma hayatına katkıda bulunmaya hazırlanıyorlar. Onlar, kadın emeği olarak ülke ekonomisinin gizli değerleri arasında yer alıyorlar. Geçtiğimiz günlerde çok özel bir proje çatısı altında eğitim alanlarla tanışmak için Gebze'ye doğru yola çıktık. Eğitim alanların neredeyse hepsi yüksekokul bitirmiş ve ortak dertleri iş bulamamaları. Onları adeta hayata bağlayan bu proje ve boyacılık serüvenlerini en samimi şekilde ŞIK'la paylaştılar…

10

Girişken olmalı ve dik  durmalıyız

Kadından boyacı olur mu?
– Nuray Toydemir (39 yaşında, Sakarya Üniversitesi İnşaat Bölümü mezunu):
Kadının yapamayacağı bir şey var mı? Yok tabii… “Benim” diyen her kadın tüm ortamlarda kendini dinletir ve söz sahibi olur. “Ben kadınım ve arka planda durmalıyım” diye bir düşünce yok kafamda. O yüzden her kadının benim gibi düşünmesini istiyorum. Daha girişken, dik bir duruş sergilemeli kadın. Bu projenin daha geniş alanlara yayılmasını istiyorum; inşallah kadınlara destek olan firmalar daha da çoğalır. Çok güzel bir girişim bu; özellikle bunun kadınlara yönelik olması beni çok mutlu etti. Kadın gücünün ülkemizde eğitimle güzel yerlere gelebileceğini göstermeliyiz.

3

Eve kapanıp kalmamalı her alana el atmalıyız

Seçtiğiniz mesleğe şaşıran erkekler oluyor mu?
– Remziye Keş (36 yaşında, yapı ressamlığı mezunu):
Boyacı ustası olmayı çok istiyorum fakat buna şaşırmayan yok. İlk başta da eşim ve yakın çevrem. “Başımıza boyacı ustası mı olacaksın?”, “Kadından boyacı mı olur?” diyerek eğitime gitmemi istemediler ama baktılar ki ben kararlıyım, daha sonra üstelemediler. Maalesef bir kadının boyacı ustası olması farklı karşılanıyor toplumda. Aslında kadınlar için bu çok güzel bir iş. Kadınların her alana el atması gerekiyor. Karşıma öyle bir fırsat çıktı ki bunu değerlendirdim ve çok mutluyum. İyi ki bu kursa gelmişim. Biz kadınların eve kapanıp kalmaması ve kendini geliştirmesi gerekiyor.

4

Kadın isterse cumhurbaşkanı bile olabilir 

Bu sektöre girerken hiç tereddüt ettiniz mi?
– Merve Irmak (23 yaşında, iktisat mezunu):
Okulumu bu sene bitirdim ve aileme katkı sağlamak için, başka bir iş bulamadığımdan bu yola başvurdum. Bu projeyle ilgili eğitimi aldıktan sonra eve katkıda bulunabilirim. Şu anda ülkenin kadın istihdamına ihtiyacı var. Hiçbir alanın erkek işi-kadın işi olarak tanımlanmaması gerek. Kadınlar daha ön planda olmalı. Boyacılığı sadece erkekler değil kadınlar da yapmalı. Bir kadın isterse cumhurbaşkanı bile olabilir. Türkiye'nin bu tür olaylara dar bir kalıptan bakmasını istemiyorum. Bu büyüyen projeyle kadınlar hem evlerini boyayacaklar hem de meslek edinmiş olacaklar.

Çocuklarımın geleceği için bu işe başvurdum

Boyacı olmak aklınıza nereden geldi?
– Ulviye Yenidemir (36 yaşında, ev hanımı):
Çocuklarımın geleceği için bu işe başvurdum çünkü iş bulmak çok zor. Uzun süredir iş arıyordum ve karşıma bu fırsat çıktı. Kadının emeğine her yerde, her alanda ihtiyacımız var. Kadınların kendi ayakları üzerinde durması, para kazanması çok önemli.
Bu konuda beklemediğiniz bir tepki aldınız mı?
Çevre tepkisi önce çok kötüydü… Düşünün ki hâlâ anneme söyleyemedim çünkü bana çok kötü tepki verecek… Eşim dışında kimseye söylemedim çünkü verecekleri tepkiden korkuyorum. Aslında bilseler ne kadar güzel bir şey yaptığımızı…

12

Güvenimiz ve cesaretimiz yerine geldi

Buradaki en genç boyacı adaylarından birisiniz. Bu eğitime katılma sürecinden bahseder misiniz?
– Merve Alim (23 yaşında, Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Fakültesi mezunu):
Mezuniyetim turizmin durgun olduğu zamana denk geldi ve iş bulamadım. Mecburen bu yola başvurdum. Babam ne kadar onaylamasa da beni tanıyanlar destek oldu. Kadınların bulunduğu durumu baz alarak söylüyorum, kadınların olmayan cesaretini ve güvensizliğini yerine getiren bir proje. Meslek edindirme açısından büyük önem taşıyan bu tarzda projelere kadınların katılmalarını istiyorum. Kadınlar olarak düşüncelerimiz konusunda biraz dertliyiz.

Son güncelleme: 09:20 - 05.10.2016