Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınların yüzde 78’si eşitlik istiyor!
Kadınların yüzde 78’si eşitlik istiyor!
3 bin 933 kadının katılımı ile gerçekleştirilen araştırmadan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı
Burçak ÖZTÜRK
Yaşam 8 Mart 2016 - 15:25

Türkiye'nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight'ın 8 Mart'ta kutlanacak Dünya Kadınlar Günü öncesi Türkiye genelinde 3 bin 933 kadının katılımı ile gerçekleştirdiği araştırma çarpıcı sonuçları da ortaya çıkardı. Kadınlara çeşitli soruların yöneltildiği araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre kadınların yarıya yakını kendisini bir anne, bir eş veya bir sevgili görmekten çok bir kadın olarak görürken yarıdan fazlası ise kadınların yalnızca bir gün hatırlanmaması gerektiği görüşünde.

Aynı araştırma sonuçlarına göre kadınların neredeyse tamamı Türkiye'de kadın haklarının yeterince korunmadığını ifade etti. Kadınların günlük ilişkilerinde karşı taraftan beklentilerinin başında ise dürüstlük geldiği ortaya çıktı.

Kadınlar eşitlik istiyor

“Kadınların dünyadaki yerinin ne olmasını isterdiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 78'si “Kadın ve erkek haklarının tamamen ve her ülkede eşit olmasını isterdim” şeklinde yanıt verirken, yüzde 14'ü dünyayı kadınların yönetmesini istediğini vurguladı. Kadınların şu an dünya üzerinde yeterince söz sahibi olduklarını düşünenlerin oranı ise yüzde 6'da kaldı.

“Her şeyden önce bir kadınım”

DORinsight'ın yaptığı araştırmada katılımcılara “Kendinizi ilk hangisiyle tanımlarsınız?” sorusu yöneltildi. Kadınların yüzde 42'si kendilerini ilk önce bir kadın olarak tanımladıklarını ifade ederken ikinci sırada yüzde 24'lük oran ile annelik yer aldı. Eş ve sevgili kavramları ise sırası ile yüzde 6 ve yüzde 4 oy oranları ile listenin sonlarında ancak yer buldu. Soruya verilen yanıtların sıralaması şu şekilde oldu:

Kadın%42
Anne%24
Kız Evlat%13
İş Kadını%8
%6
Sevgili%4
Diğer%3

 

Araştırmaya katılan kadınlara “Kadınlar Günü'nün nasıl olması gerektiği” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 52'si kadınların değerlerinin her gün bilinip ona göre davranılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca katılımcıların yüzde 12'si ise Kadınlar Günü'nde kadın çalışanlara izin verilmesi gerektiğini savundu. “Sizce Kadınlar Günü nasıl olmalı?” sorusuna kadınların verdikleri cevapların sıralaması ise şu şekilde oldu:

“Türkiye'de kadın hakları yeterince korunmuyor”

Araştırmada ortaya çıkan en çarpıcı sonuçlardan birisi ise katılımcıların yüzde 93'ünün Türkiye'de kadın haklarının yeterince korunmadığını düşünüyor olması oldu. Katılımcıların sadece yüzde 7'si kadın haklarının tam olarak korunduğunu ifade etti.

Kadın haklarının yeterince korunduğunu düşünüyor musunuz?

Evet

%7

Hayır

%93

“Kadınların dünyadaki yerinin ne olmasını isterdiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 78'si “Kadın ve erkek haklarının tamamen ve her ülkede eşit olmasını isterdim” şeklinde yanıt verirken, yüzde 14'ü dünyayı kadınların yönetmesini istediğini vurguladı. Kadınların şu an dünya üzerinde yeterince söz sahibi olduklarını düşünenlerin oranı ise yüzde 6'da kaldı.

Kadınlar ilişkilerinde dürüstlük arıyor

Araştırmaya katılan kadınlara “Günlük hayattaki ilişkilerinizde (kadın-erkek) karşı taraftan bekledikleriniz nelerdir?” sorusu da yöneltildi. İlk sırada yüzde 34 oran ile “İnsanların dürüst olmasını ve yalan söylememelerini beklerim” yanıtı yer aldı. 

DORinsight'ın araştırması, kadınların hayattan en çok “mutlu bir yaşam sürmeyi” beklediğini de ortaya koydu. “Ne olursa olsun mutlu bir yaşam sürebilmek” istediklerini ifade eden kadınların oranı yüzde 34 olurken, ikinci sırada yüzde 26 ile “mutlu bir aile” istekleri, üçüncü sırada ise yüzde 9 ile “Hayat boyu dürüst ve iyi insanlarla karşılaşmak”  seçeneği yer aldı.

Genel olarak hayattan beklentiniz nedir?

Ne olursa olsun mutlu bir yaşam sürebilmek%34
Mutlu bir aile%26
Hayat boyu dürüst ve iyi insanlarla karşılaşmak%9
Özgür bir hayat%7
Dünyayı gezebilecek kadar para%6
İyi bir kariyer/iyi bir unvan%5
Hayatımın sonuna kadar lüks bir yaşam sürmek%4
Bol kazançlı bir iş%4
Çocuk sahibi olabilmek%2
Diğer%1

Araştırmada ayrıca kadınların yüzde 49'u “Size yapıldığında en çok mutlu olacağınız jest nedir?” sorusuna “Sevildiğimi hissetmek benim için yeterli” yanıtını verdi.

Size yapıldığında en çok mutlu olacağınız jest nedir?

Jeste gerek yok, sevildiğimi hissetmek benim için yeterli.%49
Bana özel hediyeler alınması.%19
Benim için yazılmış bir söz, şiir, şarkı, kitap.%13
Eşimin/sevgilimin eve çiçekle gelmesi ya da bana çiçek yollaması.%11
Sürpriz akşam yemeği.%7
Diğer%1