Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kalbiniz sağlam mı?
Kalbiniz sağlam mı?
“Kalbinize iyi bakıyor musunuz?” sorusuna cevap olarak hemen “Bir sorunum yok, sapasağlamım” demeyin, Çünkü işin şakası yok… Türkiye’deki tüm ölümlerin yüzde 42’si kalp damar hastalıkları nedeniyle oluşuyor. Özetle kalbimizi ihmal ediyoruz. Peki kimler kalp hastalığı riski taşıyor? Korunmak için ne yapılmalı? İşte bu soruların yanıtları…
Yaşam 30 Eylül 2017 - 02:45

Risk faktörlerinizi bilin

Kalp damar hastalıklarının risk faktörlerinin tanınması ve korunma, halk sağlığı bakımından hayati öneme sahip…
•Yaş: Yaşın ilerlemesiyle birlikte kalp damar hastalığı riski artar.
•Cinsiyet: Kalp damar hastalıkları erkeklerde kadınlara göre daha erken yaşlarda ortaya çıkar. Menopozdan sonra kadınlarda da risk artar ve hemen hemen eşitlenir.
•Aile öyküsü: Birinci derece akrabalarında (anne, baba, kardeş) kalp damar hastalığı olanlarda risk daha yüksektir.
•Sigara: Sigara içmek kalp damar hastalığı riskini iki kat artırır. Erken yaşta sigara içmeye başlamak, uzun süre ve fazla sigara içmek bu riski belirginleştirir.
•Hipertansiyon: Kan basıncının 120/80 mmHg'den yüksek olması ve yüksek kan basıncı için ilaç kullanıyor olmak risk faktörüdür.
•Şeker hastalığı: Bu sorun, koroner kalp hastalığının eş değeri olarak kabul edilir. Şeker hastalarının yarısından fazlasında kalp damar hastalığı görülür.

risk-faktorleri-1

•Yüksek LDL kolesterolü: En önemli risk faktörlerinden biridir.
•Düşük HDL kolesterolü: İyi kolesterolün (HDL) 60 mg/dl'den yüksek olması kalp damar hastalığı için koruma sağlar. Düşük HDL değerleri ise risk oluşturur.
•Fiziksel egzersiz azlığı: Egzersizin süresi ve sıklığı arttıkça kalp sağlığına yararı da artar.
•Alkol: Aşırı alkol, kalp yetersizliğine neden olur.
•Obezite: Kalp damar hastalığı ve felç riskini artırır.
•Stres: A tipi kişilik karakterlerine sahip kişilerde (tutkulu, sabırsız, aceleci, saldırgan, yarışmacı, iddialı) risk artar.

Yaşam tarzınızı düzenleyin

1. Risk faktörlerini tanıyıp tedbir alın.
2. Obeziteyle mücadele edip kilo verin.
3. Sigarayı bırakın ve stresten uzak durun.
4. Hava kirliliğinden korunun.
5. Aktif bir yaşam sürün.
6. Sağlıklı beslenin

yasam-tarzini-duzenle

Daha az tüket

– Rafine şeker
– Doymuş ve trans yağ
– Un
– Tuz
– Hayvansal protein
– Süt ve süt ürünleri
– Sıvı içecekler

az-tuket

Daha çok  tüket

– Sebze
– Meyve
– Baklagiller
– Tam tahıl

cok-tuket

DiKKAT! Sağlıklıysanız yılda bir kez, rahatsızlığınız varsa altı ayda bir kardiyoloğa kontrole gitmelisiniz.

Sağlığınızın kontrolünü elinize alın

Dünya Kalp Federasyonu'yla (WHF) birlikte çalışan Philips, kalp hastalıkları ve bunlara bağlı riskler hakkında farkındalığı artırmak için Dünya Kalp Günü'nde insanları kendi sağlıklarının kontrolünü ele almak için harekete geçmeye davet ediyor. Philips Mutfak Aletleri Başkanı Selina Thurer konuyla ilişkin; “Marka olarak, kalp sağlığının öneminin farkındayız.

dikkat

Bu nedenle, insanların günlük yiyecek ve içecek seçimlerini kolaylaştırmak için çalışıyoruz” dedi. Markanın Türkiye Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu ise markanın Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması'ndan bahsederek, ”Türk halkının yüzde 78'i mevcut sağlık durumundan memnun. Ülkemizde her yıl yaşanan 300 bin kalp krizi vakasının 125 bini ölümle sonlanıyor” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.