Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilen Geniz eti ihmale gelmez
Kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilen Geniz eti ihmale gelmez
Çocuklarda geniz eti büyümesi giderek yaygınlaşıyor. Katkılı gıdaların yanı sıra alerjideki artış ve hava kirliliğinin de neden olduğu bu sorun, işitme kaybından gelişme geriliğine kadar birçok rahatsızlığa yol açabiliyor…
Yaşam 29 Mayıs 2016 - 23:59

Dr. Güzin Akkuzu

Burun ile boğaz arasında yer alan, önemli görevler üstlenen geniz eti; vücuda giren bakterileri, virüsleri ve alerjenleri tanıyor, onlarla savaşmaya yardımcı olan antikorları üretiyor. Bu yararına karşın büyüdüğünde, sağlığı korumak yerine bazı rahatsızlıkları tetikliyor… Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzin Akkuzu, ciddi problem yaratmayan boyutlardaki geniz eti büyümelerinin sadece takip edildiğini belirterek anne babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Birçok nedeni var…

Geniz eti büyümesi, çocuklarda horlama ve ağzı açık uyuma gibi sorunların yanı sıra sesin değişik tonda çıkmasına da neden oluyor. Bu tür sorunlarla karşılaşan anne babaların “Kendiliğinden küçülür” diyerek beklemesi doğru bir davranış değil. Dolayısıyla mutlaka hekime başvurulması gerekiyor. Geniz eti büyümesi son yıllarda giderek yaygınlaşıyor. Hava kirliliği, enfeksiyonlardaki artış ve enfeksiyon sürelerinin uzaması, alerjinin artışı ve katkılı gıdaların daha fazla tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı geniz eti büyümesi daha sık görülüyor.

Her yaşta aldırılabilir

Geniz eti ameliyatı, genel anestezi altında, 20 dakika sürüyor. Geniz eti, cilt ya da ağız içinde herhangi bir kesi yapılmadan alınıyor. Hasta ameliyattan 6 saat sonra taburcu ediliyor fakat bir hafta ev istirahati gerekiyor. Dr. Güzin Akkuzu anne babaların geniz etinin alınmasının sakıncalı olabileceği endişeleri konusunda “Vücudumuzda geniz eti dışında bağışıklık sistemine ait pek çok doku var. Gerektiği durumlarda geniz eti alındığında koruyucu görevi diğer dokular üstlenerek geniz etinin yokluğunu telafi ediyorlar” dedi.

Hangi sorunlara yol açıyor?

– Orta kulak problemleri ve işitme kaybı.
– Sinüzit.
– Uyku kalitesinde düşme, uyku apnesi.
– Horlama ve ağzı açık uyuma.
– Hırçınlık, çabuk yorulma.
– Okul başarısında düşme.
– Yüz şeklinde bozulma.
– Yemek yerken nefes almada zorlanmadan dolayı beslenme güçlüğü.
– Büyüme ve gelişmede gerilik.
– Gece altını ıslatma.