Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kalplerinde iyilik ceplerinde yeni hayat hikayeleri
Kalplerinde iyilik ceplerinde yeni hayat hikayeleri
Sadece geçen yıl hayatlarına dokundukları, hayatlarını değiştirdikleri insan sayısı 600 binin üzerinde...
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 29 Mart 2016 - 23:17

Sadece geçen yıl hayatlarına dokundukları, hayatlarını değiştirdikleri insan sayısı 600 binin üzerinde… 60 bin genç gönüllüyle kırsal köylere okul, bilim ve hayat taşıyorlar. “Gençleri dinleyin, muhatap alın, hayatınızda değişecek” diyen Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Jülide Erdoğan'la kalbimizi umutla dolduran projelerini ve gençleri konuştuk…

 “Hayat yolculuğunda ne kadar canlının hayatına dokunabilirsek; onları hikâyeleri ceplerimizde yolumuza devam edersek yaşadığımızı dünyayı başkalaştırma şansı yaratmış oluruz.”

TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı) Türkiye genelinde on binlerce üniversite öğrencisiyle köy okullarını yeniden yapmaktan tutun da yeşillendirmeye, okulla tanışmamış çocukları eğitmekten gidilmesi zor dağ köylerini bilimle tanıştırmaya kadar her taşın altına elini koyan gönüllü kahramanlar ordusundan oluşuyor. Başında henüz 30'lu yaşlarının başında bir genel müdürleri var. Jülide Erdoğan, sosyal sorumluluk, sivil inisiyatif içeren her alana 12 senedir hayatını adayan bir kadın. Genç yaşta TOG'un başına getirilmesinin ise bir nedeni var!

Bu kadar genç yaşta TOG'un genel müdürü oldunuz. Arkasında nasıl bir çalışmanın ürünü var?
2004'ten bu yana Türkiye'nin önde gelen sivil toplum inisiyatiflerinde çocuk, kadın ve gençlik alanlarında aktif olarak çalıştım. 12 senenin deneyimi, birikimi ve insanların bana olan güveni bu sorumluluğu almamı sağladı. Kendime işkadını yerine ‘sivil toplum çalışanı' demeyi tercih ediyorum. Çünkü bu hayatta profesyonel olarak çalışmalarımı sürdürürken aynı zamanda onun iki katı kadar gönlümü ortaya koyuyorum. O yüzden burada işten öte bir durum var.
TOG ülkemizdeki gençleri sosyal sorumluluk anlamında en iyi yönlendiren vakıf. Ülke genelinde kaç gençle çalışıyorsunuz?
2015 yılında Türkiye'nin dört bir yanından 60 bin genç proje gönüllüsüyle 1500'e yakın ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk projesi ve 452 akran eğitimi yaptık. Türkiye'nin 79 ilinde gençlik grubu ve üniversite kulübü ile geçen yıl 621 bin kişiye farklı alanlarda yeni bir hayat götürdüler

Yönetim kurulunuzda 20'li yaşlarda gençler olduğu doğru mu?
Üyelerin dördü 29 yaş altı gençler. Biz gençleri yaptığımız işin öznesi olarak gördüğümüz için karar alırken onlar olmadan olmaz, olmayız diyoruz.
Şimdiye kadar kaç okul yenilediniz? Kaç köye eliniz uzandı?
Sadece geçen yıl yenilediğimiz okul sayısı 48. Gençlerimiz sadece okul yenilemekle kalmıyor, yeniledikleri okulu çocuklar için ilgi çekici bir hale getiriyor ve aynı zamanda kendileri için sosyalleşme alanı yaratıyorlar. Bilim okuryazarlığını artırabilmek için 2014 yılından bu yana 39 farklı il, 101 kırsal yerleşimde, 9104 çocukla çalışıldı. Bu yıl hedefimiz 40 noktada 2500 çocuğa daha ulaşmak.

GENÇLER MUHATAP ALINMAK İSTİYOR

Günümüzün gençlerini esas sizden dinlemek gerek. Şaşırtıyorlar mı?
Gençler öncelikle birbirlerine benzemiyor ama temelde muhatap alınmak istiyorlar. Sözlerinin dinlendiği, fikirlerinin önemsendiği her alanda harikalar yaratıyorlar. Potansiyelleri çok yüksek ve harekete geçirmek hiç de zor değil. Biz tam da bunu yapıyoruz. Söyledikleri her söz bizim için altın değerinde, yapabildiklerinin kıymetini ise hiçbir şeyle ölçemeyiz. Toplumsal değişimin, barışın onlarla geleceğinin farkındayız.
Enerjileri müthiş…
Bir okulu yenilemek, sıfırdan yapmak için proje aldıklarında kendi aralarında müthiş organize oluyor. İşin içine sosyal medyayı ve fayda alabilecekleri yerel yönetimleri de katıyorlar. Bir bakıyorsunuz birisi belediye başkanları ile görüşmüş, hatta selfie çekip yayınlamış.

Bu yıl öne çıkaracağınız projeler hangileri olacak?
Yuva Derneği ile ortak hayata geçirdiğimiz ‘Doğal Olarak Genciz Okuryazarlık Projesi' ve ‘Ekoloji Okuryazarı' olma eğitimleri. Bu eğitimlerde yerel halka yeryüzünde yaşamı mümkün kılan doğal döngüleri anlama becerisini anlatıyoruz. Bir diğeri de Hatay-Kırıkhan'da mülteci gençlerle gerçekleştirdiğimiz proje. Proje, Suriye'den gelen 18-30 yaş arası genç mültecilerin ve bölgedeki Türkiyeli gençlerin, sosyal sorumluluk faaliyetlerine katılımı ile gençlerin güçlendirilmesini ve gençlik alanında sosyal etki oluşturulmasını amaçlıyor.

DOKUNDUKLARINI DEĞİŞTİRİYORLAR

Ülkenin geneline hâkim olan yorgunluk hali gençlerde yok anlaşılan!
Evet, onlar yorgun değiller aksine tüm canlılar için yaşanabilir bir toplumun birlikte hareket ettiklerinde gerçekleşeceğinin farkındalar. Projelerde canla başla çalışıyorlar. Her dokundukları çocuk, yaptıkları her yeni okul, dokundukları her insan da onlarla birlikte değişiyor.
Sizi en çok duygulandıran çalışmanız hangisiydi?
2007'den bu yana yaptığımız ‘Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz' adlı proje… Bu projede kanunla ihtilafa düşmüş 12-18 yaş arası gençlerle çalışıyoruz. Derdimiz çocukların sosyal becerilerini güçlendirerek, toplumsal hayata sorunsuz şekilde tekrar katılmalarını sağlamak. Şimdiye kadar üç bin gençle birebir çalıştık.