Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanser anne olmaya engel değil
Kanser anne olmaya engel değil
Kanser geçirdiğiniz için anne olamayacağınızı düşünüyorsanız, tedaviden önce yumurtalıklarınızı dondurarak bebek hayalinize kavuşabilirsiniz.
Yaşam 2 Haziran 2016 - 05:56

Kanser geçirdiğiniz için anne olamayacağınızı düşünüyorsanız, tedaviden önce yumurtalıklarınızı dondurarak bebek hayalinize kavuşabilirsiniz. Ancak bunun için hastaların tedaviden önce tüp bebek uzmanları, radyasyon ve medikal onkologlar tarafından değerlendirilip kısırlık koruyucu yöntemler hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor…

30

Kanser tedavisi sonrasında bebek sahibi olma konusunda Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir'den önemli bilgiler aldık.

Kanser tedavisi hangi durumlarda üremeye zarar verir?
Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi üremeye zarar verir. Doğurganlık dönemi kanser türleri; meme, rahim ağzı, rahim, yumurtalık ve tiroit, çocukluk çağında ise kemik iliği nakli gerektiren lösemi ve kan hastalıklarında yoğun kemoterapi olduğundan, doğurganlığın korunması bu yaşlardan itibaren önemli olmaktadır.
Kanserde kısırlığa karşı hangi yöntemleri uyguluyorsunuz?
Kısırlıktan koruma yöntemi hastanın evli olup olmadığına göre değişir. Hasta bekar ise yumurta veya yumurtalık dokusunu dondurma tercih edilir. Yumurta dondurmada, kemoterapi öncesi (yaklaşık 15 gün öncesinden) yumurtalıklar ilaçla uyarılarak büyütülüp toplanmakta, döllenmeden önce dondurulmaktadır. Yumurtalık dokusu dondurulması ilaç tedavisi için zamanı olmayan hastalarda, daha çok çocuklarda tercih edilmektedir. Hasta evli ise ilk olarak embriyo dondurma yöntemi tercih edilir. Dondurma tekniklerindeki gelişmelerle gebelik yüzde 60 oranındadır.

29

Kanser tedavisinden ne kadar zaman sonra hamile kalınabilir?
Tedavi sonrasında ne zaman gebe kalınabileceği kanser türüne, evresine ve ilaç süresine göre değişmektedir. Yeterli ilaç dozu sağlandıktan sonra kanser taramalarında röntgen, MR ve kan testlerinde kanser belirtisi yoksa gebelik için izin verilir.