Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanser hastası Hülya’nın hukuk mücadelesi
Kanser hastası Hülya’nın hukuk mücadelesi
Yazarımız Özlem Gürses, hasta olduğu için işten çıkarılan Hülya Karaman’ın mücadelesini yazdı
Yaşam 25 Şubat 2016 - 02:38

Hülya Karaman 2013 yılında göğüs kanseri olduğunu öğrendi. Çalıştığı kurum,10 yıllık çalışanı Karaman'ın tedavi süresi uzadığı için tazminatını ödeyip işine son verdi. Karaman şimdi işine dönebilmek için hukuk mücadelesi başlattı.

ESKİ HALİ

 

iŞiNE SON VERiLDi

Anadolu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü mezunu Hülya Karaman, 2013 yılında göğüs kanserine yakalandığında 10 yıl boyunca görev yaptığı şirkette başarılı bir çalışandı. Hastalığının ikinci evresinde olduğunu öğrendiğinde hemen tedaviye başladı. İlk başlarda kurumundan destek de gördü. Ancak çalıştığı otel, Karaman 5. kemoterapi seansındayken tazminatını ödeyerek işine son verdi.

YENİ HALİ

Rahatsızlığı nedeniyle işinden olan Hülya Karaman başlattığı imza kampanyasıyla benzer durumdaki mağdur çalışanların sesi olmayı hedeflediğini söyledi.

EMSAL TEŞKiL ETSiN

Ameliyatnın ertesi günü bile mail’le rezervasyon aldığını ve işini sürekli takip ettiğini belirten Karaman, gönüllü avukatlarının da desteğiyle işe iade davası açtı. Hukuk mücadelesi devam ederken change.org sitesinde ‘kansercalismakicinengeldegil' linkiyle bir de imza kampanyası başlattı. Hülya Karaman yaşadıklarının emsal teşkil etmesini ve benzer durumdaki insanlara bir umut olmayı istediğini belirtiyor.

PERUK TAKIP İŞE GİTTİM

Hülya Karaman, kemoterapi tedavisi nedeniyle saçlarının döküldüğünü, buna rağmen peruk takıp görevine devam ettiğini  söyledi. Karaman, “İşimi hiç aksatmadım, tedavim süresince işimin başındaydım” diye konuştu.

iŞVEREN KENDiNi BÖYLE SAVUNDU

VERiMi DÜŞMÜŞTÜ

Karaman'ın çalıştığı otelin sahibi, “Sağlığını öne sürerek aldığı raporlar çok uzamıştı. Hastalığın başında yardımcı oldum. Tedavi sürecinden sonra sağlığını öne sürerek aldığı raporlar çalışmaya devam etmesine engel oldu. Ben de tazminatını ödeyerek işine son verdim” diyerek haklı olduğunu belirtti.

Son güncelleme: 14:24 - 25.02.2016