Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kansere karşı 3 önemli uyarı
Kansere karşı 3 önemli uyarı
Osman Müftüoğlu, özellikle kadınları ilgilendiren konularda kanser uyarısı yaptı
Yaşam 18 Nisan 2016 - 08:47

Şehir hayatının ve sağlıksız gıdaların kanser riskini artırmadaki etkileri birçok araştırmaya konu oluyor. Aynı zamanda güzellik adına yapılan uygulamalardaki kanser riskine dikkat çeken Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, saç boyaları, solaryum ve deodorantlar konusunda ciddi uyarılarda bulundu.

 

İlk olarak solaryumdan uzak durulması gerektiğini belirten Müftüoğlu, bu uygulamanın cilt kanserine yakalanma riskini iki, hatta üç kat artırabildiğini belirterek çoğu ülkenin bu konuda kısıtlamalar getirdiğini hatırlatıyor.

Saç boyalarındaki kanser riskine de değinen Müftüoğlu, bu boyaların üretiminde kullanılan maddelerin birçoğunun kanserojen olduğunu belirtti.

Son olarak da hemen herkesin kullandığı deodorantlar konusuna değinen Müftüoğlu, içeriğinde alüminyum olan deodorantların meme kanseri riskini doğurduğunu belirtti. Özellikle genetik mirasında meme kanseri olan kadınlara deodorant seçimlerinde dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.