Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Karatay’dan mavi yumurta isyanı
Karatay’dan mavi yumurta isyanı
Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir programda mavi yumurta ile ilgili çok sert ifadeler kullandı
Yaşam 10 Mayıs 2016 - 10:57

Geçtiğimiz hafta Bursa’da bir yumurta üreticisinin, Ameraucana cinsi mavi ve yeşil renklerdeki yumurtaları birçok kişinin ilgisini çekmişti. Bu yumurtaların astım ve kolesterole iyi geldiğini söyleyen üretici, yumurtaların tanesini 10 TL’ye sattığını belirtti.

Günlük yumurta tüketimi ile ilgili gayet bonkör olan Karatay, “günde 10-15 yumurta yiyin” diyerek yumurtanın sağlık üzerindeki olumlu etkisini vurgularken, mavi yumurta ile ilgili ise çok sert konuştu. Dün Zahide Yetiş’in programına katılan Karatay, bu yumurtaların üretimine ve izin verilmesine ateş püskürdü. Peki neden?

Programda bu haberlere ve mavi yumurtanın reklamını yapanlara çok kızan Karatay şunları söyledi:

“Bu horozların genetiği değiştirilmiştir. Amerika’dan horoz ithal edilmez. Ayıptır, günahtır bu memlekete. Bana ve Türk halkına hakarettir… Senelerden beri söylüyorum: Serbest dolaşan köy tavuğunun yumurtası sağlıklıdır. 15 tane yumurta yiyin dedim diye kıyameti kopardılar. Mavi yumurta tamamen ticaridir. Buna izin vereni de kınıyorum, kınıyorum, kınıyorum. Denizli’deki horozları yok ettiler. Sonra da Amerika’dan horoz ithal ettiler.”

 

Son güncelleme: 12:25 - 10.05.2016