Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kardeş çatışmasıyla nasıl başa çıkılır?
Kardeş çatışmasıyla nasıl başa çıkılır?
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, anne babalara önemli tavsiyelerde bulundu
Yaşam 23 Şubat 2016 - 09:13

Kardeş sevgisi hiçbir şeye değişilmez. Ancak ebeveynlerin çocukları arasındaki yanlış tutumları ve aileye ansızın katılan bir bireyin “misafir” olmadığının anlaşılması kardeş çatışmalarını da beraberinde getirebiliyor…

TEMEL NEDEN KISKANÇLIK

Önemsiz gibi görünen ancak ileride olumsuz etkiler yaşatabilecek kardeş çatışmalarının en temel nedeni kıskançlık duygusudur. Özellikle aileye yeni katılan birey söz konusu olduğunda, yıllardır evde hüküm süren çocuk için bu yeni misafiri kabul etmek oldukça zor olabiliyor. Klinik gözlemlere göre, farklı cinsteki kardeşler daha az çatışıyor. İki kız kardeşin yaşama dair ilgileri, giyimleri ve tarzları aynı olacaktır. Dolayısıyla aynı anda, aynı şeye ihtiyaç duymalarından ve tek bir anne-babanın onlarla ilgileniyor olmasından kaynaklı kıskançlık daha çok görülebilir. Erkek kardeşler arasında ise daha anlık sorunlar (benim harçlığımı aldın, o top benimdi gibi…) olduğundan daha az tartışma konuları vardır.

KARDEŞ İÇİN ÇOCUKTAN FİKİR ALMAYIN

Dünyaya yeni bir çocuk getirme kararını anne ve babanın birlikte vermesi gerekiyor. Böyle bir durumda çocuğun veya çocukların fikrini almak doğru bir yaklaşım değildir. İdeal olanı, gebeliğin riskli dönemi olan üç ayın sonrasında bunu çocukla paylaşmak ve bu süreci ona anlatmaktır. Örneğin, ‘Biliyor musun, o şimdi karnımda minicik. Sen de öyleydin…' gibi cümlelerle çocuğunuza bu süreci anlatabilirsiniz. Kardeşi olduğunda çocuğunuzun davranışlarında gerileme ve agresif tutumlar varsa, kardeşini çok hırpalıyorsa, sorun evde çözülebilecek durumda değilse, bir uzmandan destek almak gerekir.


Anne-babalara 12 tavsiye:

**“Sen abisin/ablasın” diyerek çocuğunuza sorumluluk yüklemeyin. Bu, büyüklüğünü ve gücünü küçük kardeşin üzerinde kullanarak baskı yaratmasına neden olabilir.

**“Sen küçüksün, abini dinle” gibi sözler, küçük çocuğun büyüğü kıskanmasına neden olabilir. Ancak bazı tehlikeli durumlarda “O senin abin ve onu dinlemelisin” diyebilirsiniz.

**Her zaman kardeşler arasında tek bir çocuğa yönelmeyin, dengeli davranın.
Aynı çocukla hep baba veya anne ilgilenmemeli. Örneğin, çocuk babasının onunla ilgilenmesini istediği halde o hep kardeşiyle ilgileniyorsa bu da çatışmaya neden olur.

**Çocuklarınıza “ikiniz de bizim çocuğumuzsunuz ve ikinizi de çok seviyoruz. Ama ikinizin farklı ihtiyaçları olabilir” mesajını verin ve gerektiği zamanlarda bunu onlara
açıklayın.

**Küçük çocuğunuzun bakım sürecine büyük olan çocuğunuzu dahil edin. Örneğin; bebeğinizi bezlerken diğer çocuğunuzdan yardım isteyin.

**Çocuklar arasındaki bir kavgayı önlerken önderlik edin ancak karışmayın. Sadece anlaşmaları konusunda tavsiyelerde bulunun.

**Başkalarının yanında çocuğunuzun kardeşini kıskandığını dile getirmeyin. Bu kez çocuğunuz, kıskandığı zaman ilgi çektiğini pekiştirir ve olumsuz davranışlarına devam eder.

**Çocuklarınız ikiz ise onlara seçim hakkı tanıyın. Unutmayın ki, karakter özellikleri, yaşadıkları tüm süreçler aynı olsa da istekleri farklı olabilir. Her ikisine de ayrı birey olarak yaklaşın.

**Çocuklarınızdan birinin engelli veya hastalık gibi özel bir durumu olması, ilginizin ona yoğunlaşmasına neden olabilir. Bu durumda diğerinin arka planda kalmasına izin vermeyin.

**Çocuğunuza kardeşini kıskanmaması için asla şu cümleleri söylemeyin:
“Biz zaten onu sevmiyoruz”, “Seni daha çok seviyoruz…”

**Çocuğunuzu, kardeşi kıskanmasın diye takdir etmemeniz söz konusu olmamalı. Kutlama işini abartmadan, kardeşini de işin içine katarak yapabilirsiniz. Örneğin, kutlamak için birlikte resim yapabilirsiniz…

Son güncelleme: 10:05 - 23.02.2016