Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Katarakt her yaşta karşınıza çıkabilir
Katarakt her yaşta karşınıza çıkabilir
Genellikle ilerleyen yaşla birlikte görüldüğü düşünülen katarakt hastalığı, erken yaşta da ortaya çıkabiliyor. Buğulu bir camın arkasından bakıldığı hissine neden olan hastalık, kısa sürede tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olabiliyor...
Yaşam 14 Ekim 2016 - 01:32

Genellikle ilerleyen yaşla birlikte görüldüğü düşünülen katarakt hastalığı, erken yaşta da ortaya çıkabiliyor. Buğulu bir camın arkasından bakıldığı hissine neden olan hastalık, kısa sürede tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olabiliyor…

2

Nedeni enfeksiyon ve bazı ilaçlar olabilir

Katarakt hastalığı, gözbebeğinin arkasındaki görmeyi sağlayan doğal merceğin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu ortaya çıkar. Göz merceğinin anatomik yapısında kataraktın üç tipi bulunur. Gözün çekirdeğinden başlayan tipine ‘nükleer katarakt', korteksten başlayana ‘kortikal katarakt', göz merceğinin zarından başlayana ise ‘kapsüler katarakt' denir. Katarakt, çıkış türüne göre de ikiye ayrılır. Doğumsal katarakt, doğumdan itibaren görülen, lensin tek veya çift taraflı saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasına verilen isimdir. Annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkan doğumsal katarakt bazen hiçbir nedene bağlı olmayabilir. Yaşlılık kataraktı ise 50-60 yaş üzerindeki hastalarda görmenin giderek azalmasıyla kendini belli eder.

 Memorial Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Abdullah Özkırış, katarakt hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Diyabet hastalarına önemli uyarı

Kataraktın gelişme riski diyabet hastalarında yüzde 60 oranında daha fazladır. Bu hasta grubunda hızlı ilerleyen katarakt, 30'lu ya da 40'lı yaşlarda da önemli bir göz sorunu haline gelebilir. Ayrıca gözün uvea bölgesinin iltihabı olan uveit hastalığının tedavisinde kullanılan steroit damlalar da katarakt oluşumu riskini arttırır. Ayrıca miyop ve Down sendromu gibi erken yaşlanmaya sebep olan hastalıklar da katarakta yol açabilir. Hastalar genellik, ‘sisli ya da dumanlı görme' şikayetiyle göz doktoruna başvurur. Bu durum zaman içinde görmeyi önemli ölçüde bozar. Özellikle geceleri karşıdan gelen ışığın dağılmasına bağlı olarak gözlerde kamaşma, okuma zorluğu, yüzleri tanıma ve televizyon izlemede zorlanma, cisimlerin renklerini daha koyu veya donuk renkte görme, yakın gözlüğüne olan ihtiyacın azalması, düz kenarların eğik görülmesi gibi belirtiler kataraktın habercisidir.

10

Tek tedavisi ameliyat mı?

Katarakt, göz hastalıkları uzmanının yapacağı biyomikroskop muayene sayesinde teşhis edilir. Bu hastalığın kesin tedavisi cerrahi müdahaleyle mümkündür. Yapılan ameliyatlarda, ‘intrakapsüler katarakt ekstraksiyonu' ya da sıkça yapılan ‘ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu' teknikleri kullanılır. Ekstrakapsüler ekstraksiyonda, dikişli göz merceği yerleştirme ameliyatı ve lazerle dikişsiz katarakt ameliyatı yöntemleri uygulanır. Cerrahi müdahalede geç kalınmış hastalarda ise göz bebeği alanındaki beyaz renkte olan ‘matür katarakt' görülebilmektedir. Cerrahi müdahaleyle hastaya uzak, hem uzak hem yakın ya da uzak, yakın ve orta yakın mesafenin tedavi edilmesi gibi seçenekler sunulur. Hastanın yaptığı seçime ve genel sağlık durumuna göre uygun göz içi lenslerden biri kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir. Yüksek astigmatlarda ise özel lensler göz içine yerleştirilir.