Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kaynana fetvası
Kaynana fetvası
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelinlere müjde!
Yaşam 1 Mart 2016 - 00:43

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı ‘gelin-kaynana fetvası' yayınladı. Fetvaya göre gelinler, kaynana ya da kayınbabalarına bakmak zorunda değiller. Ancak bakacak
kimseleri olmadığı zaman ‘doğal ihtiyaçlarına yardımcı olmaları' gerekiyor.

TÜRKİYE Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı, “Gelin, kayınvalidesi ya da kayınpederine bakmak zorunda mıdır?” sorusuna yanıt verdi. Yanıtta şu ifadeler yer aldı: “Bakıma muhtaç hale gelmişlerse, öncelikle onlara bakmakla kendi çocukları yükümlü olurlar. Gelin, kayınvalidesi ve kayınpederine bakmakla doğrudan yükümlü değildir.”

GELİNİN AHLAKİ GÖREVİ

DİYANET'in yanıtında ahlaki görev vurgusu da yapıldı. Yanıtta “Ancak, kayınvalide ve kayınpederin kendilerine bakacak yakınları bulunmazsa ya da bulunduğu halde bakacak durumda değillerse, doğal ihtiyaçlarını karşılamasında kayınvalidesi ve kayınpederine yardımcı olması da gelinin ahlaki görevidir. Ayrıca eşlerin birbirlerinin anne-babasına saygı göstermesi, bakıma muhtaç olduklarında kendileriyle ilgilenmesi, mutlu ve huzurlu bir aile yuvasının devamına hizmet eden ahlaki meziyetlerdendir” denildi.