Reklamsız Sözcü

Kemik çıkığı kabusunuz olmasın

Ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu, uygun ayakkabı seçiminin püf noktalarını verdi
09:2128 Mayıs 2016
Kemik çıkığı kabusunuz olmasın
Ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu, uygun ayakkabı seçiminin püf noktalarını verdi

Büyük oranda genetik miras olan ancak ayağa uygun olmayan ayakkabı tercihlerinin de tetiklediği kemik çıkığı, özellikle kadınların kabusu oluyor. Türkiye'nin ilk ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu şiddetli ağrılara neden olabilen kemik çıkıklarının sebeplerini ve engelleme yollarını açıkladı.

Kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha fazla görülüyor.

KADINLARDA 9 KAT DAHA FAZLA

Kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha fazla görülüyor. Yoğun olarak tercih edilen yüksek topuklu ve öne doğru sivrilen ve daralan ayakkabı modelleri ayak yapısına uyumsuz oluşları nedeniyle Hallux Valgus oluşumuna neden oluyor.

Başparmakta görülen kemik çıkıkları yoğun ağrılara neden olabiliyor. Yürümekte zorluk çekilmesine ve giyilen her ayakkabının rahatsızlık yaratmasına sebep olan çıkıklar günlük hayatı zorlaştırıyor.

AĞRILARI AZALTABİLİRSİNİZ

Ayak başparmağı çıkıklarının verdiği rahatsızlıkların büyük kısmı cerrahi operasyonlara gerek kalmadan doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı ile azaltılabilmektedir.

Kemik çıkığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin ağrıları, kızarıklık, nasır gibi problemleri doğru ayakkabı ve tabanlık seçimi ile azaltılabiliyor. Amacımız bu kişilerin giydiği ayakkabılar içerisinde rahat edebilmesini sağlamak, yürüyüş ve yaşam kalitesini arttırmak. En önemli nokta yüksek topuklu, dar kalıplı ve sivri burunlu ayakkabılar yerine ayak yapısına uygun, gerektiğinde geniş kalıplı ve kemiği rahatsız etmeyen ayakkabılar kullanılmasıdır. Kişinin ayak tipine özel olarak üretilen tabanlıkların kullanımı da başparmakta meydana gelen deformasyondan kaynaklanan yanlış basmaların önüne geçerek denge yakalanmasını sağlıyor, böylece belirli bölgelerde biriken baskının ortadan kalkmasıyla birlikte ağrılar azalıyor. Bu yöntemlerle sonuca ulaşılamayan ileri derece vakalarda ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebiliyor. Ayak başparmağı çıkıklarının verdiği rahatsızlıkların büyük kısmı cerrahi operasyonlara gerek kalmadan doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı ile azaltılabilmektedir.

DOĞRU AYAKKABININ 5 ÖZELLİĞİ

Ayağın genişliğine uygun, öne doğru sivrilmeyen ayakkabılar tercih edilmeli.

Ayak başparmağı kemiklerinde oluşabilecek çıkıkların ve ağrıların önüne geçebilmek için:
*Ayağın genişliğine uygun, öne doğru sivrilmeyen ayakkabılar tercih edilmeli.
*Ayakkabının bitiş noktası kemiğin orta kısmına gelmemeli.
*Toka, fiyonk gibi detaylar kemiğin üzerine gelmemeli.
*Astarında dikiş olmayan, yumuşak derili ürünler tercih edilmeli.
*Yüksek topuklu ayakkabılar kısa sürelerle kullanılmalı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp