Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kendinize bir iyilik yapın!
Kendinize bir iyilik yapın!
Çıkış noktası Türkiye olan ve günümüzde yedi kıtada, 100 ülkede, 3 bin noktada kutlanan ‘Global Wellness Day’, tüm insanların yaşamlarının kıymetini bilmesini amaçlıyor.
Yaşam 8 Haziran 2016 - 00:31

Birgan BİLEKE

Çıkış noktası Türkiye olan ve günümüzde yedi kıtada, 100 ülkede, 3 bin noktada kutlanan ‘Global Wellness Day', tüm insanların yaşamlarının kıymetini bilmesini amaçlıyor.  ‘İyi yaşama' farkındalığını arttırmayı kendine hedef edinen özel gün, her sene haziran ayının ikinci cumartesi gününde kutlanıyor. Bu sene de 11 Haziran'da KüçükÇiftlik Park'ta düzenlenecek olan ve ücretsiz organizasyon kapsamında pek çok etkinlik yer alacak.

30

Global Wellness Day, insanların her anlamda daha kaliteli bir hayat yaşamaları için yapmaları gereken değişikliklerin altının çizildiği bir gün. Bu günün yaratıcısı Belgin Aksoy ile bir sohbet gerçekleştirdik… İyi yaşamın dört anahtarını, iyi beslenme, düzenli egzersiz ve uyku, olumlu bir zihin olarak tanımlayan Aksoy'un, iyi yaşanmaya adanmış bir hayat ve daha pek çok konuda anlatacakları var…
Global Wellness Day gibi özel bir günün yaratıcıları arasında bulunmak nasıl bir duygu?
İyi yaşamak hepimizin hayaliyken dünya genelinde kabul görmüş bir ‘iyi yaşam günü' olmaması beni mutsuz etti. Böyle evrensel bir günü tüm dünyaya armağan etmek en büyük istediğimdi. Ne şanslıydım ki düşüncelerimi paylaştığım wellness gönüllüleri bana destek verdi ve hayalim kısa sürede gerçeğe dönüştü. Bu kadar çok insan tarafından kabul görmüş, tüm dünyada özel ve resmi makamlar tarafından desteklenen özel bir günün yaratıcısı olmaktan bir Türk olarak büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.

33

Bu özel günün ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Benim için iyi yaşam hayatımın önceliği. Bu noktadan hareketle İnternet üzerinden ‘Global Wellness Day'in dünya üzerinde ne zaman kutlandığını araştırdım ve böyle bir etkinliğin daha önce gerçekleştirilmediğini gördüm. Bunun üzerine ilk olarak 2012 yılında bu özel günü Richmond Nua Wellness Spa'da kutlanmaya başladık. 2015 yılı ise dönüm noktamız oldu çünkü orada Amerikalı gazetecileri ağırlamıştık. Onların yaptıkları haberler çok ses getirdi ve her yıl farklı bir ülkede yapılan Global Wellness Zirvesi 2015 yılında Fas'ın Marakeş şehrinde yapıldı. O zirvede bana Global Wellness Day'in ne olduğunu anlatmam konusunda bir teklif geldi. Forumula birlikte benimle aynı yolda yürümek isteyecek olan kişileri yanıma almış oldum. Aynı yıl zirvede Global Wellness Day'in geleceğini bir dakikalık bir videoyla anlatılmasına yönelik yarışma düzenlendi. 50 ülke arasından hazırladığımız video filmle Türkiye adına birinci olduk. Ödül alırken yaptığım konuşmada her ülkeden Global Wellness Day Eeçileri olması gerektiğini ve konuyla ilgilenenlerin benimle irtibata geçmelerini söyledim. Zirve sonunda o kadar çok taleple karşılaştım ki salondan çıkamadım. Bu durum beni çok mutlu etti.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılmış olmasını neye bağlıyorsunuz?
En büyük sebeplerden biri zirve sonrası gördüğüm yoğun ilgiydi çünkü o esnada pek çok otel ve SPA zincirinin yöneticileriyle görüştüm. Global Wellness Day Elçisi olmak isteyen yöneticiler sayesinde etkinliğimiz kısa sürede dünyanın dört bir yanında kutlanmaya başladı. Zirvenin ardından ülkemize döndüğümde bu taleplere cevap vermek için kolları sıvadık. Farklı ülkelere seyahatler ederek bu projenin içeriğini insanlara anlattım ve bugünlere geldik.
Bu proje kapsamında sizi en çok zorlayan ve mutlu eden olay neydi?
“Bir insanın dahi hayatı değişse başarı olarak kabul etmeliyiz” diyerek yola çıktık ve dünyada 250 milyona kişiye ulaştık. Bundan büyük mutluluk olur mu? Başarı hep rahatlık alanınızın dışındadır, zorlandık elbette, çok çalıştık, yorulduk ama dünyayı değiştirmekse hedefimiz, buna değer. En zorlandığımız şey insanlara kendilerini sevmenin bencillik olmadığını, mutlu olmak için birisinin iznine ihtiyacımız olmadığını hatırlatmak oldu.
Bugüne baktığınızda, kat ettiğiniz yolu bir cümleyle nasıl tanımlarsınız?
Önce kendi yaşamınızı değiştirmek sonra da dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için birilerinin bir şeyler yapmasını beklemeyin, harekete geçin. Unutmayın ki siz, çok değerli birisiniz.

34

Bu özel günün hayatını değiştirdiği kişiler sizinle mutlaka temasa geçiyordur. Bu sırada duyduğunuz en ilginç öykü hangisiydi?
Bizim kültürümüzde de var olan saçını süpürge etmek deyimi dünyanın çeşitli ülkelerinde annelerin övündüğü bir yaşam şekli. Üç çocuklu bir anne, Global Wellness Day kutlamasına katıldıktan sonra kendini ne kadar ihmal ettiğini, önceliği her zaman çocuklarına verdiği için farkında olmadan onlardan ne kadar büyük bir ilgi ve sevgi beklentisine girdiğini, alamayınca da ne kadar hayal kırıklığına uğradığını fark ettiğini iletmişti. Karşılık beklemeden sevebilmek için önce kendinizi sevmelisiniz.
Kazandığınız başarıda emeği geçen ama gizli kalmış kahramanlara teşekkür etseniz kimleri sayarsınız?
İlk günden beri yanımda olan, özverisiyle, çalışkanlığıyla yüreğini benimle beraber bu yola veren Richmond Nua Wellness Spa Genel Müdürü ve Global Wellness Day Ana Destekçisi Hakan Balcan kesinlikle gizli kalmış bir kahramandır. Ayrıca küçücük ekibimizin diğer üyeleri Seda Yüksel, Mina Ertem ve bu yıl aramıza katılan İpek Aktaş'a çok teşekkür ederim.

Son güncelleme: 00:32 - 08.06.2016