Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kendinizi daha güçlü hissetmek için 2 dakika yeter
Kendinizi daha güçlü hissetmek için 2 dakika yeter
Sadece duruşunuzu değiştirerek vücut kimyanızı değiştirebilirsiniz!
Yaşam 27 Mart 2016 - 14:53

Amy Cuddy, araştırmalarla desteklenmiş bir çalışmayla, sadece duruşunuzda değişiklikler yaparak hem kendinizi daha güçlü hissedebileceğinizi hem de başkalarının sizin hakkındaki fikirlerini etkileyebileceğinizi gösterdi.

VÜCUT DİLİNİZ HER ŞEYİ ETKİLİYOR

Amy Cuddy, üniversiteye başladığı ilk yıllarda çok kötü bir trafik kazası geçirmiş ve başından yaralanmış ve daha sonra bununla verdiği mücadele sonucunda vücut dili uzmanı olmuş biri. Bırakın ünlü bir araştırmacı olmayı, doktorların, beyninin aldığı hasar yüzünden okulu bile bitiremeyeceğini söylediği Cuddy, onları yanıltarak dünyanın en prestijli üniversitelerinden birinde vücut dili konusunda uzmanlaşmanın yanı sıra, klasik dans eğitimi de tamamlamış.

Hem araştırma sonuçlarını hem de klasik dans tecrübelerini birleştirerek hazırladığı ‘'Güç Pozları'' isimli çalışmasında, vücut dilinizin ve özellikle de duruşunuzun beyninizi başkalarının sizinle ilgili önyargılarını nasıl etkilediğini açıklıyor.

Sorduğu ilk soru, ‘'nasıl durduğunuza bir bakın''. Cuddy çoğu kişinin farkına varmadan kendini küçülten duruşlara girdiğini tespit etmiş. Bunun en yaygın örnekleri kambur durmak ve kollarını kavuşturmak.

SADECE 2 DAKİKA…

İletişiminizin sadece %7'si söylediklerinizden oluşuyor: %55'i vücut dilinizden!

İnsanlar ne söylediğinizden çok, vücut dilinizden ve sesinizden etkileniyorlar. Cuddy duruşunuzda çok küçük değişikliklerle hayatınızın akışını değiştirebileceğinizi söylüyor.

İki dakika boyunca ayakta çenenizi dik tutup, kollarınızı iki yana açıp, güç pozunda kalın. Sadece bunu yaparak, testosteron seviyenizi %20 arttırıp, stresle ilişkilendirilen kortizol hormonunuzu %25 düşürebileceğiniz Cuddy'nin yaptığı araştırmalarla desteklenmiş. Başka bir deyişle, dominant bir duruş edinerek, daha güçlü hissedebilirsiniz!